ففتا

بیوگرافی مختصر انجنیر حفیظ الله حازم رئیس ففتا

بیوگرافی مختصر انجنیر حفیظ الله حازم
انجنیر حفیظ الله حازم در شهر شبرغان ولایت جوزجان در یک خانواده روشنفکربدنیا آمده تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لیسه ابن یمین جوزجان و دوره لیسه را در لیسه نادریه (عمر شهید) کابل به پایان رسانیده است و در نتیجه امتحانات کانکور شامل انیستیتوت پولی تخنیک کابل شده است.
بعد از یک سال تحصیل در انیستیتوت پولی تخنیک کابل با استفاده از یک بورس تحصیلی عازم اتحاد شوروی وقت گردیده و در رشته انجنیری برق تحصیل و دیپلوم ماستری اخذ نموده است.
انجنیر حازم بعد از ختم تحصیل روانه وطن شده وشامل خدمت سربازی شده است. حازم تقریبآ یک سال درمربوطات وزارت آب و برق بصفت انجنیر ایفای وظیفه نموده است.
نسبت وسعت جنگ ها , بی امنی ها و روزگاران دشوار وطن مانند میلیون ها هموطنش وطن را ترک و راهی دیار غربت و آوارگی گردیده و در کشور هالند پناهنده گردیده و درین سرزمین مسکن گزین میباشد. حازم در هالند بمدت یازده سال در شرکت (ریکو) جاپان بصفت انجنیر ایفای وظیفه کرده است.
انجنیر حفیظ الله حازم غرض بلند بردن سطح دانش و توانایی های کاری و فکری اش همیشه تلاش کرده درس خوانده و زحمت کشیده.
حازم در کشور هالند هم در رشته های کمپیوتر و برنامه ریزی درس خوانده و هم چنان در رشته کارمند اجتماعی و محاسبه هم مدرک لیسانس گرفته است.
انجنیر حفیظ الله حازم یک سال و اندی هم بصفت کارمند اداری در شهرداری شهر دنبوش هالند مآموریت کرده و در ده سال اخیر بصفت مشاورو مترجم دولتی دروزارت عدلیه هالند ایفای وظیفه میکند.
انجنیر حفیظ الله حازم کارنامه های ماندگار در امورات فرهنگی و کار با مهاجرین و پناهندگان افغان دارد.
از مبارزات اجتماعی و فرهنگی انجنیر حازم میتوان از فعالیت های ذیل نام برد:
موسس و اولین رییس انجمن آریانا, رییس اتحادیه سراسری پناهندگان افغان در هالند که سالهای زیاد این وظیفه را عهده دار بوده و ازین طریق خدمات شایان و ارزنده برای پناهندگان افغان بخاطر رشد و حفظ فرهنگ وطنی ما و انتگریشن یا مطابقت با محیط در جامعه هالند انجام داده است.
انجنیر حفیظ الله حازم را یکی از بنیانگذار های اصلی فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان بوده و رییس عمومی کنونی آن میباشد.
انجنیر حفیظ الله حازم در اولین نشست انجمن شعرا و نویسندگان افغان در برون مرز (انشا) منعقده شهر اتریخت هالند بصفت منشی و سکرتر این انجمن انتخاب گردیده است. انجنیر حازم موسس و سکرتر مسول (خانقاه مولانا) در کشور هالند میباشد.
حازم در کنفرانس ها و نشست های زیاد بین المللی هم شرکت نموده و از نام پناهنده گان و روشنفکران افغان نماینده گی کرده است که از جمله با شرکت شان در کنفرانس بین المللی پناهندگان افغان منعقده مسکو بصفت معاون فدراسیون بین المللی پناهندگان افغان انتخاب گردیده است.
انجنیر حازم در سال ۲۰۰۶ بهترین شهروند سال و سفیر انتخابی شهر دنبوش هالند انتخاب شده است.
در قبال این همه کار های بزرگ اجتماعی حازم مرد قلم , ادب و فرهنگ هم است. انجنیر حفیظ الله حازم شاعر و نویسنده توانای کشور ما است. از حازم دو کتاب شعری بنام های غربت و سنگ های سیاه به چاب رسیده است, و دو کتاب دیگرش بنام های سنگ پارچه و داستان های کوتاه تحت کار میباشد.
از حازم دها مقاله و نوشته و صد ها شعر در سایت ها, روزنامه ها و مجلات داخلی و برون مرزی افغانستان و همچنان مقالاتی در روزنامه های هالندی انتشار یافته است.
انجنیر حفیظ الله حازم شخصیت شناخته شده در اجتماع افغان های مقیم هالند و اروپا بوده از محبوبیت و روابط وسیع در بین افغانها از هر قوم و زبان برخوردار است.
با احترام

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19649

Posted by on نوامبر 4 2019. Filed under تازه ها, چهره ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت