ففتا

تمجید ففتا از صدا رسای زنان افغان در برابر سیاست عوام فریبانه امریکا در افغانستان طی هجده سال حضور اش در اروپا

# تحصن مقابل پایگاه نظامی امریکا در شهر اویانا

در سپتامبر و اکتوبر ۲۰۱۹ سیلی غفار سخنگوی «حزب همبستگی افغانستان» به دعوت نهادی موسوم به «با هم می‌توانیم» ((Insieme Si Puo به ایتالیا سفر نموده و با شرکت در چندین کنفرانس پیرامون حقوق بشر، زنان و وضعیت مهاجرین در چندین شهر مردم ایتالیا را در جریان فاجعه جاری در افغانستان قرار داد.

در روز چهارم کنفرانس، عده‌ای از شرکت‌کنندگان مقابل پایگاه نظامی امریکا در شهر اویانا تحصنی برپا نمودند. آنان ضمن سر دادن شعار علیه جنگ، پایگاه‌های نظامی و جنایات امریکا در کشورهای مختلف و نصب پوسترهایی، سخنرانی نمودند. در این برنامه که شخصیت‌های مشهور و خبرنگاران ضدجنگ گرد هم آمده بودند، سیلی غفار یکی از سخنرانان عمده به شمار می‌رفت که در قسمتی از سخنانش بیان داشت:

«امریکا در جهت اهداف شوم استراتژیک و منطقوی و اقتصادی خویش، ۹ پایگاه نظامی‌اش را در خاک ما با تایید دولت دست‌نشانده خود نصب کرد که عملا کشور نگون‌بخت ما را در آتش خون، جنگ و تروریزم بیش از پیش فرو برد. امریکا با داشتن پایگاه‌های نظامی خود در افغانستان نه تنها رقبای جهانی‌اش مثل چین، روسیه و ایران را تهدید می‌کند بل با داشتن مادر بمب‌ها (MOAB) در این پایگاه‌ها تهدید برای امنیت تمام جهان است.

من با تاکید می‌گویم تا زمانی که امریکا پایگاه‌های نظامی خود را در سرزمین ما داشته باشد صلح و امنیت هرگز آمدنی نیست.»
وی در آخر با خطاب به مردم ایتالیا گفت:

«ما و شما باید با درس‌گیری از مردم اکوادور، جاپان، فلیپین و… که برای برچیده‌شدن پایگاه‌های نظامی امریکا از خاک شان متحد شده و اعتراضات گسترده خود را در سراسر کشور به‌گونه چشمگیر آغاز کردند، مبارزه خود را انجام بدهیم. امروز امریکا حدود ۸۰۰ پایگاه نظامی در ۱۳۰ کشور جهان دارد که ۹ پایگاه آن در افغانستان و ۱۲۰ آن در ایتالیا می‌باشد. پس باید یکدیگر را حمایت کرده و علیه این پایگاه‌ها که جز خون و خونریزی و کشتار و بدبختی به ملت‌های ما دیگر هیچ پیامدی ندارد بایستیم. اتحاد، مبارزه و همبستگی تمام مردم آزادیخواه جهان که در آن جاها پایگاه‌های نظامی امریکا اند بسیار حیاتی و مهم برای تضعیف نقش امریکا در این کشورها و پیروزی نیروهای ضدجنگ می‌باشد.

دولت امریکا برای به اسارت کشانیدن مردم جهان سوم، افزایش فقر، ناامنی، بحران و نیز شکست رقبای نظامی، سیاسی و اقتصادی خود، اولتر از همه نیاز به پایگاه‌های دایمی نظامی دارد، پس باید در سطح جهانی اقدامات وسیع و پیگیر علیه حضور پایگاه‌های نظامی امریکا صورت گیرد.»

یکی از سخنرانان در این تحصن اظهار داشت که آنان منحیث مردم عدالتخواه ایتالیا از این ‌که جزء ناتو اند و سالانه میلیون‌ها دالر بودجه سربازان این کشور در افغاستان به مصرف می‌رسد، احساس خجلت می‌کند. و سپس افزود که باید کارزاری را به راه انداخت تا جلو بودجه نظامی گرفته شود چرا که پول‌ها مالیات ملت شان است که باید جهت بهبود وضعیت مردم افغانستان به مصرف برسد.
لینک مطلب: #پایگاههاینظامیامریکا #تحصن #ایتالیا_اویانا
http://www.hambastagi.org/new/fa/category/report/2707-selay-ghaffar-trip-to-italy.html

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19659

Posted by on نوامبر 7 2019. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت