ففتا

واکنش طالبان به ترامپ: اول توافق بعد آتش‎بس

یک منبع گروه طالبان در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر آمادگی طالبان برای توافق آتش‌بس، می‌گوید آتش‌بس میان این گروه و آمریکا پس از امضای توافق‌نامه میان دو طرف به صورت فوری برقرار خواهد شد.

این منبع که نخواست نامی از او برده شود امروز (جمعه ۸ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت توافق‌نامه‌ صلح میان دو طرف قبلا نهایی شده بود و آتش‌بس بخشی از آن بوده است.

این منبع اما تاکید کرد که در مورد آتش‌بس با نیروهای امنیتی افغان در مذاکرات بین‌الافغانی صحبت خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در سفری غیرمنتظره به افغانستان، در جمع نظامیان کشورش در بگرام از آمادگی طالبان برای توافق صلح و آتش‌بس خبر داد.

او گفت: “طالبان می‌خواهند یک توافق بدست بیاید. ما هم به دقت نگاه داریم که آیا واقعا آنها می‌خواهند توافق انجام شود. باید توافق واقعی باشد ولی خوب باید منتظر بمانیم.”

منبع طالبان به بی‌بی‌سی گفته که به باور آنها آقای ترامپ در سخنرانی دیشبش نگفت که مذاکرات به صورت رسمی با طالبان دوباره آغاز شده و از آتش‌بس هم به عنوان پیش‌شرط نام نبرده است.

این منبع گفته که اگر مذاکرات دوباره شده باشد، نشانی آن دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است و به گفته او اعضای این دفتر تماس‌ها و دیدارهای داشته‌اند اما مذاکرات رسمی نبوده است.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که آقای ترامپ حدود دو ساعت در افغانستان ماند تا مراسم روز شکرگذاری را در میان سربازان آمریکایی بگذراند.

او همچنین تاکید که نیروهایش در افغانستان را “به طور عمده” کاهش خواهد داد اما شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد در افغانستان نگه دارد ارائه نکرد.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. دونالد ترامپ در سفر غیرمنتظره‌اش به افغانستان از برنامه‌اش برای کاهش نیروهای آمریکایی خبر داد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم در کنار آقای ترامپ حضور داشت. آقای ترامپ از او برای صحبت دعوت کرد و آقای غنی در سخنانی از “اوج فداکاری” سربازان آمریکایی در کشورش تشکر کرد.

در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شد نیز آمده که دو طرف در این دیدار تاکید کرده‌اند که “اگر طالبان متعهد به یک موافقتنامه صلح هستند، باید آتش بس را قبول کنند.”

حدود سه ماه قبل، پس از حمله خونین طالبان در کابل که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز نیروهای آمریکایی کشته شد، آقای ترامپ گفتگو با طالبان را منتفی اعلام کرد.

بعد از آن طالبان خواستار از سرگیری دوباره مذاکرات شد ولی در این مدت دیداری در این زمینه میان دو طرف انجام نشد، ولی اکنون نشانه‌های از سرگیری مجدد آن وجود دارد.

در چند روز گذشته هم خبرهایی از احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح میان نمایندگان دو طرف مطرح شده است.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19782

Posted by on نوامبر 29 2019. Filed under تازه ها, سیاسی, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت