ففتا

از سقوط امارت جهنمی طالبان تا کنون

از سقوط امارت جهنمی طالبان تا کنون، همه شاهدیم که آن تعداد از رهبران و نخبگان سیاسی جامعه هزاره به محضی که متصل به حلقه‌ی طلایی حاکمیت شده‌ و به ارگ آرزوهای سرکوفته‌ی شان راه یافته اند، به مثابه‌ی خواجگان دربار و پاچه‌خاران بی‌عار، توجیه‌گر اعمال شیونیستی و ذهنیت طرد و نفی حامدکرزی و اشرف غنی و تیم تمامیت‌خواه آنان شده اند.
اما پرسش‌های اساسی که به پاسخ نیاز دارند:
چرا این رهبران و نخبگان سیاسی جامعه ما به محضی که به دستگاه قدرت وصل شدند، از طرح مطالبات عادلانه و خواسته‌های بر حق مردم شان اباورزیده و تنها هنر شان را در راستای تامین نان و نام و منصبی برای خود و هم‌پالکی‌های شان به خرچ دادند و از مطالبات بر حق مردم غافل شدند؟
چرا این آقایان و خانم‌ها به جای آن که در تعاملات سیاسی به عنوان عامل تاثیرگذار عمل کرده و به مثابه رهبران و نخبگان متعهد و شجاع در راستای تحقق مطالبات دموکراتیک جامعه‌ی شان نقش ایفاکنند، با آلوده‌شدن به سیاست مبتذل معامله‌گری، نه تنها به مثابه‌ی کلوخ‌های چشمدار و طوطیان رنگین منقار در دستگاه حاکمیت انحصاری شیونیست‌های قبیلوی نقش خواجگان بلی قربان‌گو را بازی کرده‌اند، بلکه بدل به اخته‌های سیاسی دربار فاشیست‌های قبیلوی نیز شدند؟
چرا این رهبران و نخبگان سیاسی جامعه ما به جای آن که زبان گویای مظلومیت مردم شان بوده و خواهان تحقق مطالبات بر حق و عادلانه آنان باشند، نقش «مانقورت‌های سیاسی» را در بارگاه فاشیست‌های قبیله‌گرا همچون کرزی و غنی، بازی کرده و سرنوشت مان را در بدل ثمنی قلیلی به معامله نشستند؟
چرا با متدهای ناسالم و منفعلانه شان باعث شدند تا آسیب‌های جدی به نهضت حق‌خواهی و عدالت‌طلبانه جامعه هزاره وارد گردیده و باعث افسارگسیختگی و انحصارطلبی بیشتر شیونیست‌های قبیلوی که در راس حاکمیت سیاسی جاخوش کرده اند، شدند؟
چرا قدرت یک‌پارچه و منسجم هزاره‌ها را که میراث پرافتخار رهبر شهید بابه مزاری بود، منکسر و چندپارچه کرده و خواسته‌های معقول جامعه هزاره را تا سطح طمع مقام و منزلت و چوکی آنهم برای خود و اعوان و انصار شان تنزل دادند؟
چرا؟ چرا؟ چرا؟ …..؟؟؟؟

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19786

Posted by on نوامبر 30 2019. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت