ففتا

دختر افغانی تبار، ‘تیک‌تاک’ اویغور های چین

می‌خواهم درباره فضایی صحبت کنم که غالبا پر از نوجوانانی است که می‌خواهند با ترانه مورد علاقه خود لب بزنند، میم‌های اینترنتی را به یکدیگر نشان دهند و، در مجموع، خوش بگذرانند.

موضوع صحبت اما گرفتاری تیک‌تاک در ماجرایی است که سر موضوع سانسور پیش آمده است.

فیروزه عزیز دختر افغان‌تبار آمریکایی که ۱۷ سال دارد، یک‌شنبه عصر ویدیویی در حساب کاربری تیک‌تاک خود منتشر کرد که در نگاه اول به نظر می‌رسید راهنمایی برای فر دادن (قات کردن) مژه باشد، اما بعد از چند ثانیه ریمل را کنار گذاشت و از بینندگان خواست که درباره بدرفتاری چین با مسلمانان اویغور تحقیق کنند.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی دلایل خود برای این کار را برشمرد.

او می‌گوید “من به عنوان فردی مسلمان همیشه با نژادپرستی و ستم درگیر بوده‌ام. اما وقتی دیدم که این گروه قومی با اتفاقاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند که من حتی تصورش را هم نمی‌کردم، حس کردم که دیگران هم باید از این اتفاق بد آگاه شوند.”

به نظر می‌رسد که هدف او تحریک شرکت بایت‌دنس، صاحب چینی تیک‌تاک، بوده باشد و به همین خاطر هم مشخصا در ویدیوی خود از “هولوکاستی دیگر” صحبت می‌کند. این شرکت مدعی است که خارج از چین هیچ محتوایی را به دلایل سیاسی سانسور نمی‌کند.

او در ویدیوی دیگر توضیح داده است که صحبت درباره مژه در ابتدای آن ویدیو هدفی جز عبور از سد تیم ممیزی تیک‌تاک نداشته است.

تعلیق حساب کاربری

این ویدیو خیلی سریع در تیک‌تاک و دیگر شبکه‌های اجتماعی پخش شد و همگان را به واکنش احتمالی بایت‌دنس علاقه‌مند کرد. خانم عزیز گفته که قصدش آگاهی‌‌رسانی درباره مسلمانان اویغور بوده است

اما در ابتدا هیچ اتفاقی نیفتاد و ویدیو همچنان در تیک‌تاک قابل مشاهده بود.

اما فیروزه می‌گوید صبح دوشنبه که از خواب بیدار شد، حسابش در تیک‌تاک معلق شده بود و دیگر نمی‌توانست هیچ ویدیوی جدیدی به اشتراک بگذارد.

سه‌شنبه که شد فشارها چنان بر بایت‌دنس افزایش پیدا کرده بود که این شرکت مجبور شد به رسانه‌ها، از جمله بی‌بی‌سی، در مورد تصمیم خود توضیح دهد و مدعی شود که تعلیق حساب کاربری فیروزه هیچ ربطی به فعالیت‌های او در حمایت از اویغورها نداشته است.

در عوض، دلیل این تعلیق ویدیویی بود که او ده روز پیش از آن در تیک‌تاک منتشر کرده بود – ویدیویی که به خاطر حضور اسامه بن لادن ناقض قوانین تیک‌تاک در مورد تروریسم محسوب شده بود.

در ظاهر به نظر می‌رسید که با مساله جدی روبه‌رو شده‌ایم.

اما بعدا معلوم شد که ویدیوی مورد نظر قطعه طنزآمیزی درباره پیش‌فرض‌های مردم من باب پسرهایی بود که فیروزه احتمالا به آن‌ها علاقه‌مند می‌شود. در پایان این ویدیو عکسی از بن لادن به مدت یک ثانیه نشان داده می‌شد.

فیروزه می‌گوید که زندگی در آمریکا به عنوان فردی مسلمان همیشه با تمسخر همراه است و بارها تروریست و “همسر بن لادن” خطاب شده است؛ به همین خاطر تصمیم گرفته بود که با طنز پاسخ این حرف‌ها را بدهد.

حساب کاربری اولش به خاطر این ویدیو طنزآمیز تعلیق شده بود و به همین خاطر حساب جدیدی باز کرد

او می‌گوید “چند مطلب مختلف در این حساب جدید گذاشتم و اتفاقی نیفتاد. ولی به محض این‌که موضوع اویغورها در چین مطرح شد حسابم معلق شد.”

اقتباس از بی بی سی

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19793

Posted by on دسامبر 1 2019. Filed under تازه ها, حقوق بشر, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت