ففتا

تروتسکی کی بود ؟


آیا میدانید که اولین رهبر پرولتاریا در روسیه لنین نه بلکه تروتسکی بود؟
لیون تروتسکی نخستین هسته انقلابیون را در روسیه نهاد و با پخش جریده ایسکرا یا جرقه و ایراد نظق های آتشین این جنبش را در معرض توجه عام قرار داد. تروتسکی تئوریسین مارکسیستی و سیاستمداری بود که بنیانگذار اندیشه مارکسیستی معروف به تروتسکیسم است.

تروتسکی در ابتدا از جناح منشویک- انترناسیونالیست در درون حزب کارگر سوسیال دموکرات روسیه حمایت مینمود ولی قبل از انقلاب اکتبر به بلشویکها (“اکثریت”) پیوست و بلافاصله رهبر حزب کمونیست شد. وی به عنوان یکی از هفت عضو نخستین بیروی سیاسی بود.

قبل از انقلاب اکتوبر تروتسکی با لنین بنا بر تفاوت در شیوه های مبارزه میانه خوبی نداشت و در هر فرصت مناسب لنین را بخاطر بی کفایتی و تلاش برای رهبری جنبش بباد انتقاد قرار میداد. این مخالفت ها بر سر رهبری جنبش کارگری ادامه داشت تا اینکه نوبت به ستالین رسید و ستالین که تروتسکی را رقیب جدی خود می پنداشت ابتدا او را از وظایف برکنار و بعدا خاین ملی اعلان نمود و مورد تعقیب قرار داد. تروتسکی به مکسیکو پناهنده شد. تروتسکی در هنگام تبعید همچنان به مخالفت با بوروکراسی استالینیستی در اتحاد جماهیر شوروی ادامه داد. ستالین با این هم بسنده نکرد و در سال ۱۹۴۰ تروریستی را به مکسیکو فرستاد تا تروتسکی را ترور نماید. این شخص رامون مرکادر نام داشت که تروتسکی را در خانه اش به قتل رساند. رامون مرکادر توسط محافظین تروتسکی دستگیر گردید و ۲۰ سال را در زندان مکسیکو گذراند. ستالین به پاس این عمل رامون مرکادر به او عالیترین نشان دولتی اتحادشوروی یعنی مدال دولتی لنین را تفویض نمود.

عقاید تروتسکی اساس تروتسکیسم را تشکیل می دهد که مکتب اصلی تفکر مارکسیستی و مخالف نظریه های استالینیسم است. وی از کتابهای تاریخ که در دوران ستالین نوشته شده بود بکلی حذف گردید و نامش به ندرت یاد میشود ولی تیوریسن توانا بود که شخص لنین در جمله شاگردانش بحساب میرفت.

تهیه کننده : محمد افضل امام زاده

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19813

Posted by on دسامبر 2 2019. Filed under تازه ها, چهره ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت