ففتا

سخنی با دکتور اشرف غنی


ملک ستیز
جریان سفر شما را به بدخشان دیدم. راستش این خیلی عالی‌است که شما از ولایات دیدن می‌کنید. اما برای حصول پیامد های بهتر پنج نکته را باید جدی گرفت.
۱. سفر کاری برای دیدن از دگرگونی‌ها و نظارت از عمل‌کرد حکومت‌های محلی با سفرهای تشریفاتی فرق دارد. در جریان سفرِ شما، یک ولایت تعطیل می‌شود و همه رهبری و مدیران محلی مشغول تشریفات و توجیهات می‌شوند. بهتر است تا سفر شما به گونه‌ی غیر منتظره و آنی صورت گیرد و شما از روش، فرهنگ و اخلاق سیاسی رهبری ولایت با شهروندان نظارت کنید. حضور شما در مجالس تشریفاتی و با چهره‌های تکراری که برخی‌ها از کابل می‌روند، هیچ دردی را دوا نمی‌کند.
۲. شما به جای وزرا و وکلا باید متخصصین امورِ نظارت و ارزیابی را با خود می‌بردید تا در همان روز کاری و یا قبل از آن، سکتورهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به بررسی می‌گرفتند و شما را از نحوه‌ی عمل‌کرد نمایند‌گان دولت با شهروندان باخبر می‌ساختند. آن‌گاه شما از مسوولین در حضور نمایندگان مردم و رسانه‌ها از آن‌ها حساب‌دهی می‌گرفتید. در این عرصه امام علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان کارهای جالبی ارایه کرده است.
۳. ای‌کاش شما شاخص‌های پیش‌رفت و عقب‌گرد را بر بنیاد آمارِ توسعه پیش‌کش می‌کردید. در این زمینه نیاز به آسیب‌شناسی حرفه‌ای وجود دارد. آن‌گاه شما خود، کابینه و حکومت محلی را مورد ارزیابی تخصصی قرار می‌دادید. نقد از خود، اعتماد و رابطه‌ی شما را با بدخشانیان بهبود می‌بخشید. نمونه‌ی خوب این کار را پوتین به نمایش می‌گذارد.
۴. شعار و شعور را باید هماهنگ ساخت. در ولایتی‌که امنیت ارجحیت اصلی است، وعده‌های کلان چه سودی دارد. بهتر است تا به جای این‌همه وعده و وعید بر مشروعیت و اعتماد کار می‌کردید. بدخشان نیاز به مشروعیت و رفع بحران اعتماد دارد. این سرزمینِ دانش و فرهنگ، قدرت بالایی از تحلیل سیاسی دارد. باور کنید که فرق شعار و شعور را از همه بهتر می‌دانند. مردم بدخشان توقع داشتند تا شما از ناکارایی‌های حکومت محلی سخن می‌گفتید و عاملین فساد، قاچاق، تبه‌کاری و تظلم را مجازات می‌کردید. شما همه از تمجید و پیش‌رفت سخن گفتید. انگار همه‌چیز به گونه‌ی مطلوب روبه‌راه است. علی‌اوف رییس جمهور اذربایجان می‌گوید:«من از مسوولین حکومت تمجید نمی‌کنم چون آن‌ها وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهند. اما اگر تخطی کنند شدیدا مجازاتشان می‌کنم چون به اراده‌ی ملت اهانت کرده اند.»
۵. راستش شما می‌توانید سخن‌رانی‌های تان‌را از کابل نیز پیش‌کش کنید. اگر قرار باشد رفتن به ولایات نمایان‌گر صلابت تیم سیاسی شما باشد، بهتر است سخن‌رانی تان‌را از طریق ویدیوکنفرانس ارایه دهید و نیازی به سفر ندارید. و یا اگر سفر می‌کنید باید در قروانه‌ی سرباز، دسترخوان خانواده‌ی معلول، امید کودکان، مورال جوانان و عزت حکومت محلی تغییری وارد شود. در غیر آن مردم بدخشان حق خواهند داشت که سفر شما را یک نمایش سیاسی تفسیر کنند. چیچن‌ها چرا در برابر جنگ فایق آمدند؟ چون رهبران سیاسی با سربازان جنگ یک‌جا قروانه می‌خوردند.

من می‌دانم که نزدیکان شما نقدهای مرا دوست ندارند و به شما نمی‌رسانند. اما اگر روزی به این نقدها گوش فرا دهید، بهبود و توسعه در عمل‌کرد شما جاری می‌شود..

از صفحه افضل امامزاده

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19922

Posted by on ژانویه 12 2020. Filed under تازه ها, سیاسی, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت