ففتا

حالا روزانه بیش از ۴۰۰ طیاره خارجی از حریم هوائی افغانستان عبور می‌کند

افغانستان در پی تشدید تنش بین ایران و امریکا شمار طیارات بین‌المللی که از حریم هوائی افغانستان عبور می‌کنند از ۳۰۰ به بیش از ۴۰۰ پرواز رسیده است

اسپوتنیک به نقل از اناتولی، بحرمحمد قاسم وفایی‌زاده، رئیس عمومی اداره هوانوردی افغانستان اعلام کرد: پس از تشدید تنش بین ایران و امریکا شاهد افزایش ۲۵ درصد پروازها از آسمان کشورمان هستیم.

تصادم طیارهٔ آریانا افغان هنگام فرودآمدن در میدان هوایی بلخ

وی در ادامه همچنین اظهار داشت: “پیش از بحران اخیر ایران-امریکا، روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ پرواز از طریق حریم هوائی افغانستان حرکت می کردند که این رقم اکنون به بیش از ۴۰۰ رسیده است.

بیشتر کشورها به دلایل امنیتی آسمان افغانستان را بر ایران ترجیح می‌دهند، اکنون از افغانستان استفاده می کنند. این امر برای اقتصاد مفید بوده و بابت هر هواپیما ۷۰۰ دالر دریافت می‌کنیم».

صبح روز سوم جنوری ۲۰۲۰ یک پهپاد امریکایی موتر حامل قاسم سلیمانی را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد. در این حمله او، ابومهدی المهندس جانشین فرمانده حشدالشعبی و چند عضو دیگر این گروه کشته شدند.

در پی این حمله تنش‌ تهران-واشنگتن شدت گرفت. ایران نیز در ‌۸ جنوری طی واکنش به این حمله، ده‌ها فروند راکت بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد محل استقرار نیروهای امریکایی در ولایت الانبار عراق پرتاب کرد.

همان روز بوئینگ ۷۳۷ اوکراین صبح چهارشنبه ۸ جنوری که از تهران به طرف کییف پرواز می کرد که در جریان پرواز توسط دستگاه دافع هوایی ایران سرنگون و تمام ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. لوی درستیر نیروهای مسلح ایران این اتفاق را ناشی از «خطای انسانی» دانسته است.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19928

Posted by on ژانویه 12 2020. Filed under اخبار. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت