ففتا

معرفی داکتر کریم زارع

مرگ صاحبدل جهانى را دلیل کلفت است
شمع اگر خاموش گردد داغ محفل میشود

زنده گینامه مختصر شهید دوکتور محمد کریم زارع

دوکتور محمد کریم زارع در بهار ١٣٢٢ هجرى خورشیدى در یک خانواده منور و متنفذ دیده به جهان گشود. پدرش الحاج سناتور آقا رحیم خان زارع که در گذر عربخانه شهر باستانى و مرد خیز میمنه سکونت داشت در سیاست، مردم دارى، نوع پرورى و کیاست از سرآمدان روزگار خود بود.
محمد کریم با داشتن هوش و ذکاوت خدا داد خویش دوره تعلیمات ابتداییه را در لیسه ابوعبید جوزجانى شهر میمنه به پایان رسانید و جهت ادامه تحصیلات راهى کابل شده و در یکى از روزهاى زیباى بهار ١٣٣٨ هجرى خورشیدى شامل لیسه مشهور حبیبیه کابل شد و بعد از چهار سال به درجه عالى سند فراغت از صنف دوازدهم را بدست آورد.
محمد کریم زارع در سال ١٣۴٣ هجرى خورشیدى افتخار شمولیت در دانشکده طب کابل را نصیب شد وبعد از هفت سال زحمات و کوشش شباروزى در سال ١٣۵٠ هجرى خورشیدى سند فراغت را بدست گرفت و به دوکتور محمد کریم زارع شهرت یافت.
دوکتور محمد کریم زارع در سال ١٣۵٠ شامل خدمت مقدس عسکرى شد و بعد از سپرى نمودن این دوره منحیث داکتر در شفاخانه صحت طفل اندراگاندى توظیف شده و تحت نظر متخصصان کار آزموده هندوستان زمین به اخذ دیپلوم تخصصى در رشته داخله و اطفال نایل گردید.
دوکتور محمد کریم زارع طى سالهاى ١٣۵۵ الى ١٣۵٨ هجرى خورشیدى منحیث رئیس صحت عامه ولایت بدخشان خدمت نمود .
منحیث داکتر جوان و مردم دوست در ولایات هرات، بدخشان،فاریاب و سایر نقاط افغانستان به همنوعان خویش خدمت نمود.
تجاوز قشون سرخ او را وادار به ترک وطن نمود و در دیار غربت مصدر خدمت به همنوعان خویش شد و بعداً منحیث رئیس شفاخانه تراماسنتر در پشاور تقرر حاصل نمود.
دوکتور محمد کریم زارع بعد از پیروزى دولت اسلامى و جنبش ملى اسلامى افغانستان با عالمی امید و آرزو به وطن برگشت و منحیث رئیس شفاخانه ابن سینا کابل تقرر حاصل نمود، بعد از اندک مدتى خبر تقررى خویش را منحیث رئیس عمومى امور صحى صفحات شمال دریافت کرد.
دوکتور محمد کریم زارع در اواخر سال ١٣٧١ هجرى خورشیدى به اساس حسن نیت رهبرى جنبش ملى اسلامى و پیشنهاد مکرر علما و ریش سفیدان ولایت جوزجان منحیث والى آن ولایت تقرر حاصل نمود و طى پنج سال با خدمات شبانه روزى در قلب مردمان جوزجان محبوبیت حاصل نمود. در جوزا ١٣٧۶ خورشیدى به اساس لیاقت و شایستگى به مقام معاونیت ادارى و تشکیلاتى جنبش ملى اسلامى منسوب گردید.
دوکتور محمد کریم زارع در واپسین روز هاى حیات خویش در کابینه مرحوم غفورزى منحیث وزیر تعلیم و تربیه معرفى گردیده بود.
با تأسف دوکتور محمد کریم زارع وزیر تعلیم و تربیه دولت اسلامى افغانستان و معاون ادارى وتشکیلاتى جنبش ملى اسلامى افغانستان شام هنگام روز پنجشنبه مورخ ٣٠ اسد سال ١٣٧۶ هجرى شمسى در اثر سانحه هوایى بر فراز بامیان یکجا با عبدالرحیم غفورزى صدر اعظم فقید دولت اسلامى و هیئت همراهان شان جام شهادت نوشید.
انالله و انا الیه راجعون

افضل امام زاده

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19956

Posted by on ژانویه 15 2020. Filed under تازه ها, چهره ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت