ففتا

معلمیکه در برابر خدمات ۳۰ ساله اش توانست افتخار مدال رشتین را از مقام اعلیحضرت همایونی بدست بیاورد

معلمیکه در برابر خدمات ۳۰ ساله اش توانست
افتخار مدال رشتین را از مقام اعلیحضرت همایونی بدست بیاورد.

محترم ایگمبیردی خان «نیرومند» در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب ، پابه عرصه حیات گذاشت. اولین گامیکه در آستانهٔ وظیفهٔ معلمی نهاد، در میزان ۱۳۱۹ بعد از فراغت دارالمعلیمن مستعجل بود و از آن زمان تاکنون با شوق و صداقت تمام ، وظیفهٔ مقدس معلمی را به پیش میبرد.
شاگردان دست پرورده ٔ مکاتب چیچکتو ، خانچهارباغ ، دولت آباد، قورغان، قرمقول ، متوسطهٔ نسوان اندخوی و لیسهٔ اندخوی، همه با زبان گویا، از حسن اخلاق و روش نیک این استاد بزرگوار خود به نیکی یاد میکنند.
وی جوانان تعلیم یافته، زیادی در جامعه تقدیم کرده و عده یی از شاگردان او، هم اکنون در خارج و داخل کشور ، به تعلیمات عالی می پردازند و همواره ، منزلت علمی شانرا از زحمات و رهنمایی های این استاد و سایر اساتیذ زحمتکش خود میدانند.
محترم نیرومند، بعد از اظهار خاطرات تلخ و شیرین زنده گی خود گفت: «در اصول تدریس امروزی نسبت به سالیان گذشته فرق فاحشی دیده میشود. من و همه معلمین، وظیفه داریم با روحیات شاگردان خود واقف بوده، خواسته های مثبت آنانرا بر آورده سازیم. لت و کوب شاگردان در عصر کنونی کاملاً غلط است. آنچه را که می توان با جبر و پیشانه ترشی بر شاگرد تحمیل کرد، میشود آنرا با لطف خوش و وعدهٔ هر گونه مکافات دربرابر اخلاق حمیدهٔ شان قبولاند.»
استاد «نیرو مند» اخلاق را نسبت به تعلیم ، ترجیح میدهد .
معلم با تجربه لیسهٔ اندخوی، اخلاق را نسبت به تعلیم ترجیح داده، به شاگردانش همواره گوشزد میکند که متعلم با اخلاق نزد او نسبت به شاگرد لایق که اخلاق نیک نداشه باشد ممتاز است . و شاگردیکه هم اخلاق دارد و هم لیاقت، به منزلهٔ فرزند است که او را «پدر » خطاب میکند .
باید گفت در اکثر روز نامه ها و جراید کشور، نوشته های شاگردا ن استاد نیرومند، به نظر میرسد. چه او خودش نویسنده چیره دست است و متعلیمن خویش را همچنان به نویسنده تشویق مینماید.
مقالات ادبی، اجتماعی و انتقادی استاد، از سال ۱۳۲۳ در روز نامه های فاریاب، انیس و اصلاح با تخلص های نیرومند، تلخ و تشنه، اشاعه یافته و داستان های« پیرجوان فکر» و
« صدای وجدان» او در پاورقی روز نامهٔ فاریاب بطبع رسیده است.
استاد ، بیش از پیش اظهار مسرت دارد که افتخار مدال رشتین را از حضور ذات شهریاری، حاصل نموده است . همچنان وی از مدیریت معارف و مقام ولایت فاریاب، تحسین نامه ها به دست آورده است.
نیرومند، ازروز تجلیل روز معلم، اظهار سپاسگزاری نموده علاوه کرد : «برگزاری این روز در حقیقت تجلیل از مقام معلم بوده و علاقهٔ معلمین را در وظیفه شان زیاد تر میسازد».
«اخبار عرفانی» وزارت معارف، فیض الله ایماق. اول جوزای سال ۱۳۴۸ – کابل

Short URL: https://www.turklar.com/?p=19966

Posted by on ژانویه 21 2020. Filed under تازه ها, چهره ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت