ففتا

به مناسبت هشتادمین سالروز کاوش مزار امیر تیمور صاحبقران – قسمت سوم

ب
“معمای آرامگاه امیر تیمور …”
داکتر اکبر همت
امیر تیمور و یوسف استالین (قسمت سوم)

بوریس ایلیزاروف داکتر علوم تاریخ میگوید که به گمان اغلب استالین تخلص خود را از نام “تیمور” گرفته است چونکه او در مورد امیر تیمور بسیار مطالعه میکرد. البته کلمه تیمور به تمام لهجه های زبان تورکی به شمول زبان مغولی به معنی آهن است. “ستال” به زبان روسی به مفهوم فولاد هست و (استالین) به معنی فولادین است.
نام مکمل و اصلی استالین (یوسف ایسریانویچ جگشولی) است. با درنظرداشت نام (یوسف) که اساسآ یک نام یهودی هست, بعضی نظریات هم وجود دارد که او را مربوط به یهود های کوهی گرجستان میدانند اما در منابع رسمی استالین یک گرجی النسب است که در تیفلیسی مرکز گرجستان به دنیا آمده است.
استالین به زبانهای گرجی, روسی و تورکی آذری تسلط کامل داشت. در ایام مبارزاتش برعلیه نیکولای دوم تزار روس باری رفیقش را که تجار نفت زاده باکو و آذری الاصل بود برای دریفت پول گروگان گرفت و این اولین اختطاف ستالین بود. تجار نمیدانست که اختطابچی رفیق خودش یعنی استالین هست. وقتی تجار نفت اولین با بعداز اختطاف استالین را می بیند, با شگفت زده گی به زبان تورکی آذری به استالین میگوید: ای یوسف! ایکه اوغلان سن, اوتانمیرسن که مینی پول اوچون بورده گیترمیشسن, اگر سین مینه دییرسن ایدی مین سینه پول ویرار ایدیم ! ترجمه: ای یوسف ! کلان آدم هستی خجالت نمیکشی که مرا بخاطر پول درینجا آوردی, اگر برایم میگفتی که پول ضرورت داری من برایت پول میدادم ! به اینترتیب استالین بعداز دریافت پول رفیقش را با معذرت خواهی آزاد میکند.
داکتر بوریس ایلیزاروف در یکی از مصاحبه های خود در مورد امیر تیمور میگوید: تیمور هرکسیکه در مقابلش استاده گی میکرد او را نابود میکرد و به این ترتیب یک امپراطوزی مستحکم را پایه گزاری کرد و در تاریخ منحیث یک دولتمدار مستعد و توانا ثبت گردید. او در هر جاییکه شهرها, قرآ و قصبات در اثر مقاومت نابود میگردید, بزودی احیای مجدد مینمود. تیمور با مشت آهنین نظم را در در تمام قلمرو خود برقرار کرد. گاهی این قول را به امیر تیمور نسبت میدهند (آنطوریکه هستی با یک خدا اداره میشود و زمین باییست همچنان توسط یک حکمفرمآ اداره شود.)
اساسی ترین شعار امیر تیمور اینگونه بود { استقرار عدالت مستلزم قدرت و توانائی هست و قدرت و توانائی در عدالت هست}. این شعار و عقیده امیر تیمور گورگان در واقعیت امر با گذشت شش صد و پانزده سال هنوز که قرن بیست و یکم است اصولی ترین اصل دولت های مقتدر و با ثبات هست. دخول در عمق تعریف منطقی و فلسفی این وجیزه هر شخص سالم القل سیاسی و نظامی را معتقد میسازد که امیر تیمور صاحب نبوغ دولتمداری بوده است.
استالین زندگی نامه, داستانهای رزمی, دولتمداری آهنین و عادلانه امیر تیمور را بار بار مطالعه کرده و او را (نظم بخشنده جهان از نسل تاتار و مغول خواند) ودر کتاب درسی تاریخی “نوچاپ” که بیانگر احوال تیمور بود شخصآ مهر تآیید گذاشت.
درینحال استالین برای محققین تاریخ وظیفه سپرد تا آنها میباییست اسناد مکمل پیروزی امیر تیمور بر آلتین اوردو – اردوی زرین در جنگ با توخته میش خان را دریابند و مستند سازی کنند. با گذشت دو ماه تخته سنگ سیا بزرگ در قزاقستان پیدا شد که مطابق به افسانه ها این سنگ گویا از آسمان افتیده است! درین تخته سنگ علمای اکرام نوشته ئی را در زبان اویغوری قدیم چنین خواندند: در سال ۱۳۹۱(میلادی) سلطان توران, حکمفرمای تمام زمینها و ابحار تیموربیگ چغه تای با دو صد هزار اردوی خود از فتح توخته میش خان برمیگردد.
از یافت این سنگ به استالین خبر داده و سنگ را به مسکو انتقال دادند. این سنگ اولین اثر تاریخی بدست آمده بیانگر دوران تیموری ها بود که بعداز ختم جنگ جهانی دوم به امر ستالین این تخته سنگ به افتخار پیروزی شورا ها بر فاشیسم هیتلری و به خاطر یادبود از امیر تیمور فاتح در موزیم ایرمیتاژ جابجا گردید.
آنطوریکه در قسمت اول این مضمون نوشته شد, بتاریخ ۲۱ مارچ ۱۹۴۱ (مصادف با روز نوروز ما) از طرف شعبه فرهنگی حزب کمونست به یوسف استالین پیشنهاد گردید تا او اجازه کاوش و تحقیقات در مزار امیر تیمور را بدهد! القصه این درخواست با گذشت زمان کوتاه از طرف استالین تآیید و امضا گردید. استالین به اکادمی علوم شوروی امر صادر کرد تا کاوش و تحقیقات در زیارتگاه امیر تیمور در تابستان امسال (۱۹۴۱) آغاز شود.
ختم قسمت سوم
ادامه دارد

قسمت های اول و دوم را در لینک ذیل بخوانید
https://www.turklar.com/?p=18048
https://www.turklar.com/?p=18040

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20015

Posted by on فوریه 3 2020. Filed under تاریخی, تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2022 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت