ففتا

معلومات تاریخی در مورد ترکان دری زبان در افغانستان

تاریخ ترکان سلجوقیان در افغانستان
و خدمات صادقانه شان به زبان دری
{ماخذ تاریخ صنف هشتم مکتب}

شخص بنام سلجوق از ترک ترکمن بود، نواسه آن طغرل بیگ بعد از بنیان گذاری حکومت سلجوقیان، سلطان مسعود پسر سلطان محمود غزنوی را در جنگ دندان قان شکست داد ماوراءالنهر، افغانستان و ایران کنونی را تسخیر نمود، بعد ازینکه برادر زاده اش آلپ ارسلان به قدرت رسید رومیان را در جنگ {ملازجرد} شکست داد و آسیایی صغیر را گرفت که بلاخره فرزندش ملکشاه سلجوقی هم بطرف شرق تاچین و بطرف غرب تا بحیرهُ مدیترانه، روم، شام و گستره عرب پیشروی کردند و بمدت ۱۵۷ سال از { ۱۰۳۷م الی ۱۱۹۴م} بویژه در افغانستان حکومت نمودند.
سلجوقیان برعلاوه که زبان دری را زبان رسمی حکومت ساخته بودند در تزیین آن هم کوشیدند حتی خودشان به زبان دری تکلم می نمودند که زبان دری را حتی به عراق، آذر بایجان و آسیای صغیر نیز انتقال دادند.
هم چنان زیارتگاه امام خورد را در سرپل و مناری را در دولت آباد بلخ و زیارت بابا حاتم را در غرب بلخ اعمار و تزیین نمودند.
نوت: شرمباد به کسانیکه زبان دری را مختص به یک قوم میدانند، خدمات ترکان را درین عرصه نادیده میگیرند، تکلم کننده گان آن را به یک قوم خاص نسبت میدهند در حالیکه شش ملیون ترک در افغانستان زبان ترکی شان را از دست داده اند و گوینده گان زبان دری شده اند نمیتوان از هویت ترکی شان انکار نمود بلکه تمام شان ترک اند.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20040

Posted by on فوریه 5 2020. Filed under تاریخی, تازه ها, مطالب برگزیده, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت