ففتا

بمناسبت سالروز امیر کلام علی شیر نوائی

به مناسبت پنجصد و هفتاد و نهمین سالروز به دنیا امدن حضرت نوایی بر مبنای تقویم هجری شمسی – میلادی
نوایی ابر مرد سیاست و فرهنگ
«علم نی کیم واســـــــــطۀ جـــاه ایتار
اوزی نی و خلقینی گـــــــــمراه ایتار» (نوایی)
«ناصح بی درد از درد دل ما غـــافل است
زانکه نَبوَد واقف از دردکسی جُز اهل درد» (نوایی)
به این گفتۀ ما هیچگونه شک و تردیدی نیست که امیرالکلام نظام الدین علیشیر نوایی (فانی) بنیانگذار فرهنگ و ادبیات نوین اوزبیکی چیغتایی را محققین و دانشمندان جهان، از لحاظ تفکر، اندیشه و حکمت، همردیف «هومر»، «دانته»، «پوشکین»، «تاگور»، «تولستوی»، «شکسپیر»، «بالزاک»، «فردوسی»، «نظامی»، «سعدی»، «جامی»، «ناصر خسرو بلخی» و… بشمار آورده اند. یقیناً هم این ستارۀ تابناک رنسانس و تجدد گرایی قرن نهم هجری مشرق زمین درخراسان تاریخی، از چهره های برجستۀ دانش و تفکر و اندیشه در سطح پهنای این کرۀ خاکی بوده است که درخشش معنویاتش زوال و پایانی ندارد.
بی مورد نبوده است که سازمان بین المللی یونسکو به مثابۀ یک نهاد معتر علمی، وی را شامل فهرست اندیشمندان با نام و نشان عالم بشریت ساخته و از سالروز تولدش در سال های اخیر، با جلال و شکوهمندی جهانی، تجلیل و گرامی داشت به عمل آورد.آری: امیر الکلام نظام الدین علیشیر نوایی (فانی) فرزند کیچکینه غیاث بهادر بروز ۱۷ رمضان المبارک ۸۴۴ هـ ق برابر به ۹ فبروری ۱۴۴۱میلادی مطابق به ۲۰ دلو ۸۱۹ هـ خ در منطقۀ نعمت آباد ولایت باستانی هرات پایتخت آنروزی خراسان نامی، دیده به جهان گشود.
مادرش از جمع شهدخت های شاه با نام و نشان و تاجکتبار مملکت کابل بوده است.
نوایی به سن چهارسالگی شامل مکتب خانگی شد و به سن ۶ سالگی قرآن عظیم الشان را آموخت و به سن ۱۲ سالگی هم به عالم همیشه سبز شعر و شاعری روی آورده و در پهلوی آن، به تحصیلات خود در مدارس معروف آنروزی هرات تاریخی و مشهد ادامه و فرجام داد.
او در زمان سلطنت سلطان حسین بایقرا شهنشاه خراسان، به مقام عالی مهر داری پادشاهی رسید که حیثیت وزارت اعلی ویا صدارت خراسان را داشت. سپس بحیث والی در چند ایالات و ولایات خراسان گماشته شد و بدینگونه مدتی به ایفای وظیفۀ رسمی – دولتی پرداخت. (بقیه دارد)

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20045

Posted by on فوریه 9 2020. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها, چهره ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت