ففتا

اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان بخاطر حذف زبان اوزبیکی از برنامه تلویزیون (ملی)

اعتراضیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان بخاطر حذف زبان اوزبیکی از برنامه تلویزیون (ملی)
تبعیض زبانی یکی از اشکال نژاد پرستی است که در ردیف تبعیضات در مقابل رنگ پوست، منشآ اتنیکی، جنسیت، دین و مذهب ظاهر میگردد که ما در جامعه خود آنرا با کلمات “تبعیض” و “تعصب” خلاصه میکنیم. درحالیکه این پدیده زشت نیز در واقعیت شکلی از نژادپرستی هست و با زیر پا نمودن نه تنها قوانین ملی و بین المللی بلکه با نفی اخلاق انسانی و دینی تلاش میکند تا برتری قومی و زبانی خود را حفظ و به اثبات برساند.

نژاد پرستی زبانی از طریق تحمیل یک زبان بالای بخشی از جامعه که گویندگان زبان دیگری هستند و منع قراردادن زبان آنها در کل اعمال میشود و ملزومات آن ممنوعیت یک زبان در مکتب و مدرسه، ادارات و بخصوص در مطبوعات و وسایل اطلاعات جمعی صورت میگیرد.
نژاد پرستی زبانی اکثرآ با نژادپرستی گویش و لهجه آن همراه میباشد و این پدیده در تحقیر، تمسخر لهجه و جوک سازی درباره گویندگان آن ظاهر میگردد که فعلآ هدف بحث ما نیست.
در افغانستان که نژادپرستی های مختلف نهادینه شده است و حاکمان کم سواد و کم ظرفیت دوره های مختلف کوشیده اند تا بخش هائی از ساکنین کشور را از لحاظ قومی، زبانی، دینی و مذهبی تحت ستم و تبعیض قرار داده و (بهتر) بودن خود را به اثبات برساند.
اما در چهار دهه اخیر به نسبت مقاومت ها و مبارزه های مردم در راه استقرار عدالت اجتماعی که گاهی با وزیدن باد های دموکراسی جعلی از خارج کشور همراه بوده است، حاکمان زورگو و مستبد را وادار کرده تا بالآخره مسیری برای هم زیستی همه مردم افغانستان تعیین و تشخیص گردد.
یکی از ملزمات این مسیر همانا قانونی کردن زبانهای بومی کشور بود که زبان اوزبیکی و تورکمنی شامل این فهرست گردید. با وجود اغواگری ها، کارشکنی ها، بهانه ها، دسایس و توطئه ها در تطبیق عادلانه مفاد قانون اساسی در مورد رشد زبانهای قانونی شده در کشور، به تآسی از مفاد قانون اساسی در مورد زبانها، برنامه مختصری برای پخش اخبار به زبان اوزبیکی در تلویزیون (ملی) جا گرفت. اما بخاطر اینکه این نشانه های کوچک عدالت اجتماعی و جامعه مدنی به اثر فشار های مداوم بالای حاکمیت مستبد بدست آمده وبا سطح درک حاکمان از جامعه برابری و انسانی وفق ندارد، بنآ وقتآ فوقتآ دسایس جاهلانه در مقابل این دست آورد های کوچک صورت میگیرد.
بستن برنامه خبری اوزبیکی توسط انسانهای ناعاقبت اندیش و متعصب گویای این حقیقت تلخ است که ایشان کوچکترین تمایل در همزیستی ندارند.
فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان این عمل ماجراجویانه را محکوم نموده و از مسئولین بلند پایه میخواهد تا جلو اینگونه ماجراجویی ها را گرفته و برنامه اوزبیکی را در تلویزیون ملی هرچه عاجل از سر گرفته و نگذارد افراد مغرض و متعصب با سو استفاده از مقام وظیفوی اش بحران اعتماد دولت و خلق تورک افغانستان را دیگر هم عمیقتر نماید.
به امید حل هرچه عاجل این معضله
زنده باد عدالت اجتماعی
از طرف هیئت رهبری فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان (ففتا)

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20103

Posted by on مارس 5 2020. Filed under اخبار ففتا, اطلاعیه و پیامها, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت