ففتا

ماهیت قبیلوی و ذهنیت فاشیستی اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد چنین به تصویر کشیده شده است…

نقل از منابع خارجی
برگردان به فارسی: عباس دلجو
نوشه تحلیلی که تحت عنوان «Afghan Ethnopolitics Jeopardizes US National Security» در نشریه «گلوبال پست» به تاریخ ۱۴/ ۰۸/ ۲۰۱۸ به نشر رسیده بود، در آن نوشته ماهیت قبیلوی و ذهنیت فاشیستی اشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد چنین به تصویر کشیده شده است:
……..
آن‌ها {زلمی خلیل‌زاد و اشرف غنی} تنها زمانی ظاهر شدند که به نیروهای بین المللی تحت رهبری ایالات متحده مشوره نادرست دادند تا تغیرات متناقضی در رفتار ایشان به وجودآمده و اولویت کاری شان را خلع سلاح نیروهای ضدطالبان قراردهند و با عناصر تروریست کنار بیایند. در عین زمان، اقدام اهانت‌آمیز قبیلوی علیه «جنگ سالاری» و از معرکه خارج کردن نیروهای ضدطالبان را آغازکردند. از این رو طالبان پس از پایان عمر خود، دوباره قدرت نظامی و سیاسی شان را در تحت سلطه و تصدی مردان قبیله شان حامد کرزی و غنی به دست آوردند.
با این حال، زمانی که طالبان در سال ۲۰۰۱ شکست خورد، غنی “کنفرانس بن” را مهندسی کرد و دولت ایالات متحده امریکا از طریق خلیل‌زاد اغواشد. بنابراین، غنی و دوستانش امتیاز آن را به دست آوردند تا خود را به عنوان نمایندگان “احزاب متخاصم” در «بن» برای رام کردن دولت ربانی انتخاب کنند و نمایندگان خود را با امضای نقشه راه قبیله ای غنی فریب دهند. این توافقنامه به عنوان “توافقنامه ای در مورد موازین و مقررات موقت در افغانستان تا زمان تصویب مجدد دولت دائمی” شناخته شد. زمانی که “توافقنامه” امضا شد، {اخضر}ابراهمی به نمایندگی سازمان ملل، خلیل‌زاد به عنوان فرستاده آمریکا، {بارنت}روبین “متخصص” و ” غنی ” مشاور ارشد سازمان ملل، خدمت می‌کردند.”
……….
پیش از حملات ۱۱ سپتامبرغنی نیز مانند خلیل‌زاد لابی‌گر آمریکایی طالبان بود، {اکنون}در حال ساختن یک روایت غلط صلح با طالبان می‌باشد. او موفق شده است که آمریکایی‌ها را فریب دهد تا درگیر مذاکرات مستقیم با گروهی که رفتار تروریستی داشته و ابعاد انسانی ندارند، شوند، تا زمینه مشترک برای سازش {با طالبان تروریست‌}فراهم شود.
من مخالف صلح نیستم، بلکه با خطر سیاسی شدن صلح و {تحکیم} پایه‌های دروغین سیاست خشونت‌آمیز قومی، {مخالفم}.
به نظر می رسد آمریکا با ترویج برنامه «نشنلیزم قومی پشتون» اشتباه دیگری را مرتکب می‌شود که {این اشتباه}می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده امریکا را مانند سپتامبر سال ۲۰۰۱ به خطر اندازد. طالبان با توجه به غرایز غارتگرانه خود، تروریسم را تبلیغ می‌کنند. در حالی که آن‌ها یک شبه تغییر نخواهند کرد، آن‌ها تروریست‌های جهانی ضدآمریکا را جذب خواهند کرد که به امنیت ملی ایالات متحده تهدید جدی وارد می‌کنند. افراط گرایان همیشه ایالات متحده را به عنوان امپراطوری “کافر و بی‌دین” که عملا “امارات اسلامی” را در سال ۲۰۰۱ نابود کرد، می‌بیند.
از این رو، طالبان باید با حمایت نیروهای ضدطالبان که شامل همه‌ی اقلیت‌های قومی است، همانند روزهای پس از یازدهم سپتمبر، شکست داده شود. {اگر چه}بعضی از رهبران آن‌ها ممکن است تبدیل به دزدسالاران شده باشند، اما پایگاه‌های اجتماعی آنان نه. پس، می‌توان آن‌ها را از موقعیت قدرت، به میز مذاکره کشاند.
نخبگان حاکم قبیلوی، استادان عوام‌فریبی هستند که با استفاده از قدرت و نفوذ منابع بیرونی، در راستای ترویج برنامه کار پنهانی قبیله خود، حمایت‌های مؤثر را انجام می‌دهند، حتی اگر این امر امنیت ملی ایالات متحده را با خظر مواجه کند. بنابراین، آن‌ها {نخبگان پشتون}باید رها شوند، نه افغانستان. در غیر این صورت، با پوتانسیل نشنلیزم قومی امیر {عبدالرحمان} و جنگجویان طالب، ممکن است یک بار دیگر {افغانستان}به پناهگاه تروریسم جهانی تبدیل شود و تاریخ خود را تکرار خواهد کرد. فقط آن زمانی است که طالبانی که با حمایت ایالات متحده شکست خورده بودند، حمایت می‌شوند تا انتقام گیرند.
پ . ن: «بازنشر»
Eisa Khan Ayoob Ayoobi – Afghan Ethnopolitics Jeopardizes US National Security
https://theglobepost.com/…/afghan-ethnopolitics-secur…/amp/…

از صفحه عباس دلجو

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20151

Posted by on مارس 25 2020. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده, مقالات. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت