ففتا

این پیام کوتاه خاص برای تورکان افغانستان هست,


حرمتلی تیلداشلریم لطفآ پیام گه توجه قلینگلر!
حرمتلی عزیز تیلداشلریم! مین اوشبو قسقه پیام بیلن یوره ک آغرغیم نی آنه تیلم توغری سیگه سیزلرگه بیان ایته من:
اهل فرهنگ آگاه هستند که بعداز رویکار آمدن رژیم پهلوی در ایران, ستیزه جویی با فرهنگ و تاریخ تورکان آغاز گردید که اوزبیک – تورکمن افغانستان نیز مبرآ از ساحه ستیزه جویی نژادپرستان ایرانی نبوده است. به این صورت فرهنگ و تاریخ ما در بین دو استبداد قرار گرفت. از یکطرف ایران و از جانب دیگر شوونیسم قبیله !
هزاران جلد کتاب تاریخی و فرهنگی ما نابود و هزاران کتاب جعلی و تحریف شده درجای آن قرار داده شد. لغات و اصطلاحات تورکی و غیر تورکی تاریخی جا افتاده و قبول شده جای خود را به لغات و اصطلاحات وارد شده از ایران و همچنان کلمات مندرآوردی قبیلوی تعویض نمود.
۱- گزمه “گیزمه” = گشت زنی
۲- اوردو = ارتش
۳- بلدیه = شاروالی = شهرداری
۴- تلاشی= بازرسی
۵ – عسکر= سرباز
۶ – شفاخانه (کلمه ترکیبی تورکی و عربی) = بیمارستان
۷ – خانم = بانو
به این ترتیب ده ها کلمات دیگر تورکی در حال تعویض آگاهانه است که عجالتآ همه این کلمات را نمیتوانم فهرست کنم.
حالا گیله من ویا انتقاد شدید من از آن همزبانان و فرهنگیان عزیز است که آگاهانه یا غیر آگاهانه دنباله رو یک پروژه مدون حلقات نزادپرست ایرانی و نمایندگان آن در داخل افغانستان هستند که در نوشته های خود و صحبت های خود همان کلمات تعویضی را طوطی وار تکرار میکنند, بجای خانم – بانو , بجای اردو – ارتش, بجای گزمه – گشت زنی ووووو (هر قدر ایرانی تر همان اندازه معتبر تر), این را میگویند “در آسیای دشمن آب ریختن” یا “دهن جوال را با دزد گرفتن” یا ” در زیر پای دشمن قالین ابریشمی هموار کردن”
همزبانان عزیز این کار را نکنید, از یکطرف دشمنان تاریخ و فرهنگ ما تلاش دارد تا با نابود کردن اصطلاحات تاریخی و بجا افتاده ما پل پای ما را از تمدن باستانی ما در منطقه پاک کنند و از جانب دیگر خود ما به آنها کمک میکنیم!
همچنان در مورد تاریخ: هیچگاه از تاریخ های تحریف شده و جعلی نقل و قول تآییدی نکنید!
ما همه زبانها را دوست داریم, بگذار این زبانها در پهلوی همدیگر رشد و بالندگی خود را دریابد. این بود پیام برادر کوچک تان, از من آزرده نشوید.
خواهشمندم که این پیام را بهم رسانی کنید.
همزبانتان داکتر همت

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20170

Posted by on مارس 31 2020. Filed under اطلاعیه و پیامها, تازه ها, زبان. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت