ففتا

بخت برگشته ها

یادداشتی از : حفیظ حازم

آدمی را چو بخت برگردد
اسپ او در طویله خر گردد
چون برندش بسوی دامادی
شب اول عروس نر گردد

و یا اینکه:
آدمی را چو بخت برگردد، زن بزاید، بز بمیرد و قرضدار دم در آید.

فکر میکنم این شعر و این گفته همخوانی کامل با سرنوشت و حیات مردمان کشور ما دارد.
در کشوری که دزد ها دزدیدن را برای خود شان قانون بسازند ،نان مردمت و خاک وطنت را بدزدند و هستی ات را غارت کنند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در آبادانیی که زن متاع باشد و در بازار دست بدست فروخته شود و غلام گونه با او برخورد صورت گیرد، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در محیطی که بالای کودکش تعرض نمایند و ازش سو استفاده جنسی بکنند و دست و پای مردش را با زنجیر حقارت و گرسنگی ببندند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در سرزمینی که عده یی به بهانه خدمت، هست و نیست وطنت را قبضه کرده باشند و کسانی هم بنام دین هر روز فرزندان این خاک را بکشند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در مرزبومی که دزد ترین ها و قاتل ترین ها رهبر و پیشوا باشند و بد نام ترین ها و خاین ترین ها دولتمداری بکنند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در جغرافیایی که مکتب خوانده و باسوادش برای آموزه های بقدرت رسیدن و شهرت یافتن شب را سحر بکنند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در وطنی که مردمش از هیولای کرونا پنهان شوند و از گرسنگی بمیرند و اربابانش سه و نیم کیلو گندم صدقه بدهند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در محشر گاهی که رییس مشرانو جرگه اش سه دستگاه تنفسی را که درین شرایط بحرانی و وحشت زده چون آب حیات نیاز مردم است و به تمام مردم متعلق است در خانه اش انتقال بدهد که نواسه هایش با آنها بازی کنند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
در سرزمینی که آدمانش یکبار بدنیا بیآیند و هر روز صد بار بمیرند، بخت مردمش برگشته خواهد بود.
شک هایم را میخواهم باور بکنم که، مردمی و کشوری با این داشته ها و خصوصیات، بخت برگشه ها نباشند.
____________________________________________

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20223

Posted by on آوریل 26 2020. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت