ففتا

به مناسبت هشتادمین سالروز کاوش مزار امیر تیمور صاحبقران- قسمت ششم“معمای آرامگاه امیر تیمور” (دستیابی به هدف)
داکتر اکبر همت
بعداز به پایان رسیدن کار بالای بقایای اجساد شاهرخ میرزا و میرزا الوغ بیگ که جمعآ هشت روز را دربر گرفت, تاریخ موعود بازکردن مقبره احتمالی هدف اصلی پروژه یعنی امیر تیمور صاحبقران امپراتور نیم جهان نزدیک و نزدیکتر میشد.
هنوز در آغاز مآموریت سمرقند کارشناسان هئیت اعزامی شروع به مطالعه نوشته تخته سنگی به زبان عربی بالای مقبره فرضی امیر تیمور کرده بودند.
متن افسانوی کتیبه تخته سنگ بیان میکرد که فقط و فقط همین کتیبه به زبان عربی باستانی “مهر” سحرآسائی است که این مزار را از دستکاری انسانهای ستیزه جو حفاظت میکند. بالآخره صرفـآ تاریخ هفدهم جون مورخ سیمیانوف توانست که تمام نوشته این تخته سنگ را کامل و به وضاحت بخواند و بفهمد.
الکساندر سمیانوف (۱۸۷۳ – ۱۸۷۳) – شرق شناس روسی و شوروی، پروفیسور علوم تاریخ، یکی از بنیانگذاران یونورسیتی تاشکینت و آکادمی علوم تاجیکستان (۱۹۵۱)، عضو آکادمی علوم اوزبیکستان (۱۹۴۳)، رئیس انستیتوی تاریخ و باستان شناسی تاجیکستان (از سال ۱۹۵۴) و یکی از حامیان تآسیس جمهوری تاجکستان شوروی.
در تخته سنگ شانزده نام امیر تیمور یکجا با آیه های قرآنی حک شده بود. در قسمتی از تخته سنگ نوشته شده بود: ( همه ما ذایقتالموت هستیم, زمانی میآید که ما رحلت میکنیم, قبل از ما انسانهای بزرگ بودند و بعد از ما انسانهای بزرگ میآیند. اگر کسی به دیگران تفوق جوید ویا آرامگاه گذشتگان خود را ناراحت بسازد, الهی به سخت ترین عذاب خدا گرفتار شود !)
از قرائت معنی این نوشته برمیآید که احتمالآ این متن تخته سنگ در زمان حیات و به فرمایش خود امیر نوشته شده است همانطوریکه امیر مکان دفن خود را نیز در حیات خود مشخص کرده است. دیگر شکی باقی نمانده بود که حاکم نیم جهان امیرتیمور صاحبقران فقط در همین قبر مدفون میباشد.
درین دعای بد, جمله (گرفتاری به عذاب خدا) به شکل یک اخطاریه وحشتناک ذکر شده است که اعضای هیئت تحقیقات را به ترس و وحشت انداخت. همان بود که از هر طرف صدا ها بلند شد که باید پروژه کاووش مقبره تیمور متوقف شود ولی دیگر برای توقف پروژه دیر شده بود. از جانبی هم این پروژه به امر شخص یوسف استالین براه انداخته شده بود.
خبر ردیابی کاووش و تحقیقات بالای مزار امیر تیمور از تمام رسانه های شوروی و منطقه پخش و نشر گردید. همچنان تعداد کثیری از از ژورنالیست های خارجی غربی و شرقی از پروسه کار علمای شوروی نظارت میکرد. به همه حال ترس و وهشت اعضای هیئت و دیگر دست اندرکاران پروزه کاووش نتوانست باعث برگشت کاووش و تحقیقات شود که آن به امر شخص یوسف استالین راه اندازی شده بود.
ملک قیوموف: (بلی! چیزیکه استالین امر کرده باشد و کمیته مرکزی حزب کمونست هم تآیید کرده باشد آن قانونی است برگشت ناپذیر که دیگر نمیتوانست عملی نشود. آق سقال های محل هم وهشت زده تماشاگر این مسئله بودند و در بین خود تبصره میکردند که نباید این کاووش صورت گیرد, میتواند عواقب خطرناک داشته باشد). اما خوف واهی و عرفانی نتوانست جلو آغاز باز گردن مقبره تیمور را بگیرد.

مفسر سوژه: در مورد زنده گی و وفات امیر تیمور, در بین مردم افسانه ها زیاد بود. امیر تیمور به صفت یک مسلمان صادق با وجودیکه به حرام بودن سحر و جادو اعتقاد داشت اما در وسایل مرموز, اسرار آمیر و سحرگونه علاقمندی خاص و فوق العاده داشت. به این سبب از تمام نقاط امپراطوری خود اشیای انتیک رمزآلود, وسایل طلسم و جادویی و کتابهای مقدس و آسمانی ادیان و باور های مختلف را به پایتخت خود انتقال داده شامل کلکسیون مینمود. به اینترتیب امیر تیمور مقبره بنی اسرائیل (دانیال مقدس) را از Mesopotamia به سمرقند انتقال داد.
مزوپوتامیا (Mesopotamia) این منطقه جغرافیائی به زبان یونانی «مزوپوتامیا» نام گرفت. نخستین مورخ یونانی که این اصطلاح را به کار برد «پلی بیوس» بود و پس از وی «پلی نی» و «استرابون» نیز در قرون اولیه میلادی از این اصطلاح استفاده نمودند. در دوران معاصر این واژه در زبان عربی به «بین‌النهرین» ترجمه شد و فارسی نیز همان واژهٔ عربی را به وام گرفته است. منبع ویکی پیدیا
محله “شوشه” ایران امروزی به سمرقند انتقال داد.
امیر تیمور هیچ قدمی را بدون مشوره شیخ ها برنمیداشت و تعداد آنها هم کم نبود. اما میر سعید بئی (اکه) که منسوب به اخلاف رسول اکرم (ص) پنداشته میشد, معلم و مشوره دهنده مهم امیرتیمور شمرده میشد. از قرار افسانه ها این صوفی راهب میتوانست اردوی بزرگی را با قوت تعمق دید و نظر به عقب نشینی وادار سازد.
اشرف احمدوف داکتر علوم تارخ اکادمی علوم اوزبیکستان: آمده است که در سال ۱۳۹۱ میلادی میر سعید بئی اکه با توان معنویت صوفی گری خود برای امیر تیمور کمک کرد تا به اردوی توخته میش خان غالب شود. درین افسانه آمده است زمانیکه اردوی توخته میش خان با قوای تیمور روبرو گردید, درین اثنآ شیخ میر سعید بئی اکه چند دانه سنچل را از زمین برداشت و بسوی قوای توخته میش خان پرتاب کرد و گفت ( یاوولر قاچسین) یعنی دشمن بگریزد همان بود که نیرو های توخته میش خان عقب نشینی کرد.
البته بنده نویسنده این مضمون, تصادفات را درین افسانه ها منتفی نمیداند.
حضور صوفی هاییکه تذکیه نفس را نایل شده اند به دربار های حکمرانان بزرگ یک سنت دیرینه برای همه خلق ها بوده است که بعداز وفات حکمرانان این اشخاص خدمت را به تاج و تخت ادامه میدادند.
سوفیسم یا صوفیسم: در یونان باستان آموزگاران فلسفه را سوفسطایی می‌گفتند.در لغت کلمه یونانى سوفیا به معنى خرد و دانش است و سوفیست نیز معناى صاحب خرد و دانش را میدهد.( بر خلاف کلمه فیلسوف که به معناى مشتاق وخواهان دانش و حکمت است نه صاحب آن).
در ماه جنوری ۱۴۰۵ میلادی حکمروای ۷۲ ساله و فرمانروای بی بدیل جهان قوای خود را برعلیه چین سوق داد. در راه این سوقیات امیر تیمور در شهر اوترار “قزاقستان” بتاریخ ۱۸ و در بعضی نوشته ها ۱۹ فبروری سال ۱۴۰۵ میلادی چهان فانی را وداع گفت, اردو بی رهبر ماند و مبارزه برای غصب قدرت در بین بازماندگانش شروع شد.
تاریخ نگار شوروی خانم لینا میگوید: وقتیکه امیر تیمور وفات کرد, تابوت آنرا از چوب ارچه آماده ساختند و از قول بعضی از منابع دیگر تابوت تیمور را از چوب (قره یغاچ) ساختند و بطور مخفیانه تحت نام پرنسس به سمرقند آوردند. با براه انداختن تبلیغات اغوآ کننده در مورد زمان و مکان تدفین امیر تیمور, اهل تصوف با رعایت کامل مناسک دینی و مذهبی او را بخاک سپردند.
صوفی ها مراسم تقدیس را طوری ادآ کردند که آرامگاه تیمور از تحقیر و توهین در امان بماند. صوفی ها هوشدار دادند (هر کسیکه روح امیر تیمور را ناراحت بسازد, مریضی مهلک و بدبختی را دچار خواهد شد!).
ختم قسمت ششم
ادامه دارد
https://www.turklar.com/?p=20197 قسمت پنجم
https://www.turklar.com/?p=20068 قسمت چهارم
https://www.turklar.com/?p=20015 قسمت سوم
https://www.turklar.com/?p=18048 قسمت دوم
https://www.turklar.com/?p=18040 قسمت اول

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20226

Posted by on آوریل 28 2020. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2022 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت