ففتا

مارشالی جنرال دوستم همان قسمی که برای هیچ تورک افغانستان نان نمیدهد …

مارشالی جنرال دوستم همان قسمی که برای هیچ تورک افغانستان نان نمیدهد ، تن برهنه هیچ کودکی را نیز نمی پوشاند و شاید هیچ منزلتی را بر اصالت ، عزت و جایگاه او در جامعه نیفزاید اما آنگاهیکه مردم و دولت افغانستان سعی دارند بر اساس معیار و مقیاس های مدنی “ملت ” شوند و ارزش های مشترک داشته باشند مجبور خواهند بود با وجود میل و رغبت باطنی خلاف تعدادی ، بعضی از حقایق موجود و تاریخی را بپذیرند و ناگزیر تن به تسلیم بسپارند و این واقعیت ها :

– جنرال دوستم ، یاران و سربازان او در براندازی حاکمیت ها و “تقسیم قدرت برای همه ” نقش برجسته داشته اند .
– جنرال دوستم در جنگ های میدانی که عمدتا یکی از معیار ها برای مارشالی در سطح جهانی بوده و در انها کاربرد تجهیزات مختلف جنگی شرط دانسته شده نه تنها اشتراک کرده بلکه فرماندهی بسیاری از آنها را نیز بدوش داشته است.
– جنرال دوستم از نفوذ قومی و تجربه نظامی جدی برخوردار است و موضع‌گیری هایش در همکاری با نیروهای دیگر ، افغانستان را در تهدید جنگ و بی اتفاقی میتواند قرار دهد.

در شرایطی که کلیه نهاد ها و موسسات ، رتب عالی و نشان های کشور با نامهای وزیر محمد اکبرخان ، امان الله خان ، محمد داوود خان ، محمدگل خان مومند ، حامد کرزی ، رزاق اچکزی….قهرمان ملی افغانستان ، استاد شهید ، مارشال محمد قسیم فهیم و دیگران مزین شده است و دارند جزءتاریخ افغانستان میشوند ، مارشالی جنرال دوستم نه برای شخص او بلکه برای حفظ تنوع وجود “ملت افغانستان” در سرزمین خداداد ، میتواند یک ضرورت باشد ؛ چه این ضرورت ، خاطر مبارک تعدادی را مکدر هم کند .
مارشالی آقای دوستم که خوب بود یکجا با مارشالی فقید محمد قسیم خان فهیم صادر میشد حالا توسط داکتر عبدالله عبدالله ، دوست و یار نزدیک مارشال فهیم پیشنهاد شده و توسط اعضای فامیل شان نیز حمایت گردیده گرچند اقدامیست دیر هنگام ، اما مفید ، چونکه آقای عبدالله با این اقدام سعی کرده است تحکیم وحدت ، همدلی و حمایت اقوام را از همدیگر ولو صوری ، به نمایش بگذارد و حق سوخته کسی و جمعی را برایش باز گرداند اما توافق و منظوری اقای داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهور نشان خواهد داد که وحدت و همدلی ، برای او و جمع قومی اش در جهت سلامت و همبستگی مردم افغانستان نیز ، در اولویت قرار دارد و امتیاز توپ پاس شده در میدانش را با امانتداری تحکیم وحدت ملی در شرایط بغرنج کنونی ، کمایی خواهد کرد.
جنرال دوستم چون مارشال فقید ، مارشال افغانستان خواهد بود نه مارشال ژوکوف ؛ ژوکوفی که به نوشته بعضیها درفش اتحاد شوروی یعنی یک کشور متجاوز را در قلب کشور متجاوز دیگر یعنی آلمان برافراشت اما اردوی میراثدار این ژوکوف ، از سپاهیان پا برهنه و سربدار افغانستان شکست خورد ؛
جنرال دوستم اگر مارشال شود او مارشالی چون مارشال فوزی چقماق خواهد بود که یکجا با همرزمانش برای وطنش جنگید و در برابر اهریمن هیچ گاهی سر تسلیم فرو نیاورد.

جنرال دوستم اشتباهات سیاسی زیاد دارد و جفاهایش شاید از آن کمتر نباشد اما مارشالی برای شخص او نیست بلکه قدردانی از کسانی و جمعیتی است که اصل تقسیم قدرت و اشتراک همه را در ساختار کشور ، به ارمغان اورده و وجود اقوام را با نفوذ و موثریت شان به تمثیل گرفته اند.
اگر من با جنرال دوستم مخالفم و یا شما مخالفید این بدان معنا نیست که حقایق بازگو نشوند ؛ جنرال دوستم واقعیت چهل سال اخیرافغانستان است ؛ چه این واقعیت و جایگاه او برای من و یا تعدادی تلخ هم باشد .
#ملی منفعت و هویت ، شخصی منفعت و سلیقه لر دن اوستون دیر !

از صفحه سردار رحمان اوغلو

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20244

Posted by on مه 10 2020. Filed under تازه ها, چهره ها, سیاسی, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2020 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت