ففتا

مارشالی جنرال دوستم همان قسمی که برای هیچ تورک افغانستان نان نمیدهد …

مارشالی جنرال دوستم همان قسمی که برای هیچ تورک افغانستان نان نمیدهد ، تن برهنه هیچ کودکی را نیز نمی پوشاند و شاید هیچ منزلتی را بر اصالت ، عزت و جایگاه او در جامعه نیفزاید اما آنگاهیکه مردم و دولت افغانستان سعی دارند بر اساس معیار و مقیاس های مدنی “ملت ” شوند و ارزش های مشترک داشته باشند مجبور خواهند بود با وجود میل و رغبت باطنی خلاف تعدادی ، بعضی از حقایق موجود و تاریخی را بپذیرند و ناگزیر تن به تسلیم بسپارند و این واقعیت ها :

– جنرال دوستم ، یاران و سربازان او در براندازی حاکمیت ها و “تقسیم قدرت برای همه ” نقش برجسته داشته اند .
– جنرال دوستم در جنگ های میدانی که عمدتا یکی از معیار ها برای مارشالی در سطح جهانی بوده و در انها کاربرد تجهیزات مختلف جنگی شرط دانسته شده نه تنها اشتراک کرده بلکه فرماندهی بسیاری از آنها را نیز بدوش داشته است.
– جنرال دوستم از نفوذ قومی و تجربه نظامی جدی برخوردار است و موضع‌گیری هایش در همکاری با نیروهای دیگر ، افغانستان را در تهدید جنگ و بی اتفاقی میتواند قرار دهد.

در شرایطی که کلیه نهاد ها و موسسات ، رتب عالی و نشان های کشور با نامهای وزیر محمد اکبرخان ، امان الله خان ، محمد داوود خان ، محمدگل خان مومند ، حامد کرزی ، رزاق اچکزی….قهرمان ملی افغانستان ، استاد شهید ، مارشال محمد قسیم فهیم و دیگران مزین شده است و دارند جزءتاریخ افغانستان میشوند ، مارشالی جنرال دوستم نه برای شخص او بلکه برای حفظ تنوع وجود “ملت افغانستان” در سرزمین خداداد ، میتواند یک ضرورت باشد ؛ چه این ضرورت ، خاطر مبارک تعدادی را مکدر هم کند .
مارشالی آقای دوستم که خوب بود یکجا با مارشالی فقید محمد قسیم خان فهیم صادر میشد حالا توسط داکتر عبدالله عبدالله ، دوست و یار نزدیک مارشال فهیم پیشنهاد شده و توسط اعضای فامیل شان نیز حمایت گردیده گرچند اقدامیست دیر هنگام ، اما مفید ، چونکه آقای عبدالله با این اقدام سعی کرده است تحکیم وحدت ، همدلی و حمایت اقوام را از همدیگر ولو صوری ، به نمایش بگذارد و حق سوخته کسی و جمعی را برایش باز گرداند اما توافق و منظوری اقای داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهور نشان خواهد داد که وحدت و همدلی ، برای او و جمع قومی اش در جهت سلامت و همبستگی مردم افغانستان نیز ، در اولویت قرار دارد و امتیاز توپ پاس شده در میدانش را با امانتداری تحکیم وحدت ملی در شرایط بغرنج کنونی ، کمایی خواهد کرد.
جنرال دوستم چون مارشال فقید ، مارشال افغانستان خواهد بود نه مارشال ژوکوف ؛ ژوکوفی که به نوشته بعضیها درفش اتحاد شوروی یعنی یک کشور متجاوز را در قلب کشور متجاوز دیگر یعنی آلمان برافراشت اما اردوی میراثدار این ژوکوف ، از سپاهیان پا برهنه و سربدار افغانستان شکست خورد ؛
جنرال دوستم اگر مارشال شود او مارشالی چون مارشال فوزی چقماق خواهد بود که یکجا با همرزمانش برای وطنش جنگید و در برابر اهریمن هیچ گاهی سر تسلیم فرو نیاورد.

جنرال دوستم اشتباهات سیاسی زیاد دارد و جفاهایش شاید از آن کمتر نباشد اما مارشالی برای شخص او نیست بلکه قدردانی از کسانی و جمعیتی است که اصل تقسیم قدرت و اشتراک همه را در ساختار کشور ، به ارمغان اورده و وجود اقوام را با نفوذ و موثریت شان به تمثیل گرفته اند.
اگر من با جنرال دوستم مخالفم و یا شما مخالفید این بدان معنا نیست که حقایق بازگو نشوند ؛ جنرال دوستم واقعیت چهل سال اخیرافغانستان است ؛ چه این واقعیت و جایگاه او برای من و یا تعدادی تلخ هم باشد .
#ملی منفعت و هویت ، شخصی منفعت و سلیقه لر دن اوستون دیر !

از صفحه سردار رحمان اوغلو

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20244

Posted by on مه 10 2020. Filed under تازه ها, چهره ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت