ففتا

اوزبیکستان استفاده از زبان تورکی اوزبیکی را در همه دستگاه‌های دولتی اجباری کرد

وزارت دادگستری اوزبیکستان استفاده از زبان تورکی اوزبیکی را برای شهروندان در همه دستگاه‌های دولتی این کشور اجباری و برای متخلفین از این قانون جریمه تعیین کرد.

🔹

وزارت دادگستری همچنین اعلام کرده است که هنگام تهیه این سند از تجربه کشورهایی چون اوکراین، لتونی، لیتوانی و تاجیکستان بهره برده است.

🔹

گفتنی است شوکت میرضیایف رئیس‌جمهوری اوزبیکستان در ماه اکتبر (مهر ماه) گذشته با امضای یک حکم حکومتی تاریخ ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) را به عنوان روز زبان تورکی اوزبیکی اعلام کرد.

🔹

شایان ذکر است که کشورها و ملت‌های تحت سلطه شوروی سابق همگی مجبور به یادگیری زبان روسی و نوشتن با آن زبان بودند و بدین طریق هویت خود را ازدست داده و در خدمت روسیه بودند.

🔹

پس از فروپاشی شوروی سابق، ملت‌ها و کشورهای مستقل سعی در بازگشت به هویت خویشتن هستند که این کار اوزبیکستان نیز تلاشی در راستای بازگشت به هویت خود می‌باشد.

🌎

آراز نیوز بوتؤولوگه گئدن یول

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20362

Posted by on جولای 5 2020. Filed under اخبار, اخبار ففتا, تازه ها. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2022 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت