ففتا

نامه یی به آقای رئیس جمهور!

نوشته از: اسدالله مرادی

به مناسبت روز جهانی جوانان
نامه یی به آقای رئیس جمهور!
نخست ادای احترام دارم


دانش آموخته ی اقتصاد استم و مطالعاتم نیز درزمینه ی توسعه اقتصادی و سیاسی است. البته مطالعات من بعد از اخذ درجه لسانس اقتصاد، خصوصی است، چون در رکاب و چینل های تکه داران قومی و سیاسی نبودم که زمینه ی تحصیلم را در خارج مهیا بسازد و یا حد اقل زمینه ی کار را برایم مساعد نماید تا تحصیلات عالی تر را ادامه بدهم، چون رهبران مجاهد وقهرمان افغانستان اداره های دولتی و خصوصی را به بهانه ی ثمره ی مجاهدت شان غصب کرده بودند و جایی برای من و همسال من نبود که به مزدوری قبول شوند. پدرم ۳۵ سال به این خاک صادقانه خدمت کرده است و اکنون در تقاعد به سر می برد حتی با تلاش های فراوان تا حال موفق به اخذ تقاعدش نشده ام. بعد از فراغتم طی ده سال کوی به کویی کابل دویدم و کفش پاره کردم، آزمون های زیادی را در بست های دولتی سپری کردم ولی قبول نشدم. و به آستان هیچ ارباب قدرت نیز سر خم نکردم. فشار های زیادی را تحمل نمودم. نتوانستم خانواده ام را که پنج برادر و پدر و مادر قهرمانم بودند، حمایت شان کنم. برادرانم از فقر و تنگ دستی خانواده ام ناگذیر شدند تحصیل شان را ترک گویند و راهی دیار غربت شوند. من با یک عالم درد و اندوه اسناد تحصیلم را بوسیدم و حرمتش کردم، گفتم: سند تحصیل من، نتیجه ی دست مزد مردم فقیر این کشوراست و من هم فرزند این خاکم و روزی به درد من خواهد خورد. مبارزه کردم، ایستادم، تحمل کردم و مثل کوه استقامت و پایداری نمودم، وطنم را ترک نکردم چون خاک و خون این کشور را از خود میدانم و حال و بعد هم تحت هیچ شرایطی ترکش نمی کنم.
مغزها و اندیشه های را دیدم که این کشور را ترک کردند و در کمپ های سوزان اروپا جان دادند و عِده ی هم در آب ها غرق شدند . ولی من به امید روزی که حق به حق دار برسد، بی کاری و بی سرنوشتی را تحمل کردم. گاهی به نام اوزبیک بودن تحقیر شدم، گاهی به نام سمت و گاهی هم محکوم به پرداخت قیمت آگاهی ام از ترفندها و سیاست های کاذبانه ی اربابان سیاسی شدم و یک دهه بی سرنوشتی را تحمل کردم وقیمتش را نیز پرداختم.

آقای رئیس جمهور!
بلی من برای شما در دو دور راْی دادم
حق با شماست جلالت مآب رئیس جمهور!
شما ریش سفیدی هستید که جوانان انتخاب تان کرده است. و اما سوال اینجاست که از کدام جوانان حمایت کرده اید؟
من میگویم: شما دو طبقه از جوانان را حمایت کرده اید و نتیجه اش را نیز دریافته اید:
۱ – آن عده افرادی که از طرف تکه داران قومی، اربابان قدرت های محلی و به اصطلاح رهبران سیاسی برای شما معرفی شده اند را استخدام نموده اید
۲ – طبقه ی دوم، گویا جوانانی اند که براساس ایل و تبار از لندن و امریکا و اروپا در پهلوی خود دارید که من ماهیت حضور شان را در اطراف جناب تان درک کرده ام و نیازی نم بینم که داخل جزئیات شوم.
این دو قشر را تحت نام جوان سازی حکومت، برخلاف روحیه ی شعار حکومت داری تان حمایت کردید، و به روح و روان نسل بیدارطبقه ی متوسطی چون من چنان کوبیدید که برای شما واجب است از این طبقه دلجویی کنید و برای یک افغانستان مرفه و توسعه یافته از این اکثریت خاموش و موثر، بهره ببرید.

بلی آقای رئیس جمهور!
من به وعده های خوبی که برای مردم، به خصوص برای جوانان این کشور داده بودید، اعتماد کردم. و برای شما گلوپاره کردم. علی الرغم درک ماهیت نیت شما در حکومت داری، طی ۵ سال نخست، با طرح برنامه های اقتصادی شما به آینده ی این سرزمین امیدوار شده بودم، در حالی که هنوز بی کار و بی سرنوشت بودم. هر روز اطراف شمارا جوانانی ازقشر تحصیل یافته ما از لندن و امریکا و اروپا احاطه میکرد و در این فکر بودم که شما برای اِعمال تمام برنامه های سیاسی و اقتصادی تان برای این خاک در حال ساختن یک تیم متخصص هستید. و اما ماهیت این وضعیت را نیز درک کردم که شما درچه مسیری روانید ولی بازهم خویشتن را قناعت دادم گفتم اگررئیس جمهور ما یک لحظه به وضعیت اسفبار این وطن فکرکند کافیست… و تا امروز من قلم و قدم زدم، آزادی گفتید گفتم تحت پرچم سه رنگ افغانستان خون، جان و قلم و قدم مان فدایت باد این ها همه چشم دید و تجربه من از حکومت داری شما طی دو دوره است که به زعامت شما بیعت کردم.

دورد تا بعد

اسدالله مرادی

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20463

Posted by on آگوست 12 2020. Filed under تازه ها, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت