ففتا

فاصله ها تسخیر خواهند شد

نوشته یی از: حفیظ حازم
فاصله ها تسخیر خواهند شد
هستند کسانی که چنین میآندیشند که این ابر های سیاه کنونی برای همیش در آسمان کشور آویزان بوده و فضا را تیره و تار نگاه خواهند داشت, و روزنه یی از امید برای فردا های روشن و آسمان صاف و آفتابی نخواهد بود.
تاریخ بشریت مملو از فراز و فرود هاست و بشریت در طول حضورش در خم و پیچ این روند, دیده های بیشماری را تجربه کرده و در گرسنگی هایش خون خورده و خون داده, ولی همیش یک گام به جلو نهاده تا نردبان ترقی, رفاه و آرامش را یکی پشت دیگر بپیماید و بلند شود.
معضل اساسی عصر ما ناامیدی و روحیه تسلیم پذیری یک عده در مقابل حوادث سخت و دشوار کنونی و نا آگاهی از سیر و تکامل تاریخ بشری است.
قحط نا ملایمات عاطفی بشر در دفتر تاریخ گرانی میکند و کتاب تاریخ با خونسردی تمام, بار این غمنامه را در دل خود پنهان دارد.
مشکل ما اکثرآ ورق نزدن این غمنامه تاریخ است که در لجن امروز دست و پا میزنیم و تصور ما آنچنانی است که قحط همه چیز, امروز در زمین ما فرو ریخته و ما را برآمد گاهی نیست که از این منجلاب بدر آییم.
ما با نا آگاهی از دیروز مان, امید را برای امروز و فردا هایمان از دست میدهیم, و بدون اینکه گامی در جهت بر طرف کردن این نا ملایمات برداریم در گودال نا امیدی غرقه میشویم و دست به دست تقدیر میسپاریم. بیخبر از اینکه دسته یی از وحوش خوشرنگ گوشتخوار, جماعتی از اربابان پیروز شده با نظامات جنگی, چنگالهای هولناک خود را به تن جماعتی از مردم بی همه چیز کشور ما فرو برده اند و بر سرنوشت شان مسلط گردیده اند.
ما ها آدم های دربدر تاریخ بشری هستیم. آنچه پیوسته تهدید میشود و آنچه رو به زوال است و آنچه اگر برود ما را با خود در اعماق نیستی فرو خواهد برد, و این درک و برداشت های ما از وضعیت کنونی ماست.
اینکه این نیرو چگونه روح عدالت طلب مردم وطن ما را تبعید میکند و چشم های واقع بین را کور مینماید, کاریست که انسان کشور ما باید از درون تاریخ بگزرد بدون اینکه مغزش را گند آب نا باوری تسخیر کند, بدون اینکه مداح این و آن شود و جنازه کشورش را روی شانه های خودش حمل کند.
فردا دیر است, اگر امروز درد ها و عیب هایمان را نشانه نگیریم. تردید های ما مانع رموز موفقیت های ما خواهند شد و برای برداشتن این موانع عزم و اراده قوی ضروری است.
اگر به شکست و تسلیم شدن تن در دهیم, قبول شکست با اندیشه شکست شروع میشود, گام نخست شکست دادن این اندیشه, در ذهن خود ماست.
هر عملی که تحقق نیافت, شعاریست مجرد و کسی که به موقعیت تاریخی و اجتماعی خود وقوف نداشت, رابطه اش با اجتماع را درک نکرده است و همیش کورکورانه در روند هستی گام نهاده و در ورطه حیات سرگردان خواهد بود.


Short URL: https://www.turklar.com/?p=20597

Posted by on دسامبر 10 2020. Filed under تازه ها, سیاسی, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت