ففتا

هولوکاست؛ میراث ننگین نژادگرایی آریایی


از محب مدثر تحلیلگر رادیوی بی بی سی
۲۷ جنوری هر سال روز یادبود هولوکاست در جهان است. رویداد دلخراشی که در آن ۶ میلیون انسان به خاطر تعلق نژادی و دینی شان به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن کشته شدند . این تراژیدی در واقع نتیجه برتری‌خواهی نژادی یک رهبر دیوانه‌ی بود که با حرف‌های بزرگ و دهان پر کن اما میان تهی و وعده های پوج و دروغین بر سر قدرت آمده بود و سیاست و بلندپروازی های خود را با نفرت پراگنی نژادی و تباری و حذف دیگران بناکرده بود . نازی‌های آلمان با سوء تعبیر ، جعل و غلط بافی روایات و عبارات تاریخی یک نژاد تخیلی و جعلی به نام “آریایی” را ساختند که گویا “نژاد” ” پاک و برتر” است . در حالی که در هند باستان و درسروده های ریگ ویدا “آریایی ها” تنها به عنوان یک طبقه روحانیون بودند نه یک نژاد و هرگز هم نژادی به نام آریایی وجود نداشت و این چیزی بود که نازی‌های آلمان ساختند . هیتلر و نازی‌های طرفدارش این ایده را ترویج کردند که آلمانی ها آریایی هستند و آریایی ها نژاد پاک و ارباب هستند که باید جهان را تسخیر کنند و دیگران، نژاد پست اند . برای این که نژاد برتر آریایی پاک باقی بماند باید یهودی‌ها و دیگر نژادهای که آنها را پست می‌شمرد باید از بین بروند . این بود که سیاست نژادگرایی و حذف دیگران را روی دست گرفت و دست به نسل کشی های بزرگی زد .

از آن زمان ۷۶ سال می‌گذرد و دیگر در آلمان هیچ آدم عاقل و صاحب خرد و انسانیتی به ایده نژاد آریایی باوری ندارد و آن را مزخرف‌ترین و در عین حال خطرناک ترین ایده ‌ی می‌دانند که بر اساس دروغ و جعل تاریخ بنا شدو باعث فجایع بسیار بزرگ و ویرانگری برای بشریت شد.

اما در مطنقه‌ی ما به ویژه در ایران ، افغانستان و حتی در این اواخر در تاجیکستان ، ایده‌ی که هیتلر و نازی‌ها بانی آن بودند یعنی نژاد آریایی، خریدار دارد . هنوز کسانی هستند که باور دارند که نژادی به نام آریایی وجود داشته که با کوچی از ناکجا به این منطقه آمده و سرزمین‌شان هم آریانا نام داشته است. سال‌های سال در کتب درسی برای ما این دروغ بزرگ و شرم‌آور را تدریس کردند که نام افغانستان زمانی آریانا بوده است. این دروغی بود که عبدالحی حبیبی، هاشم خان ، داوود خان و دارو دسته شان با کاپی برداری از آلمان نازی در افغانستان ترویج کردند. هاشم خان وشماری دیگر از سیاستمداران آن زمان به دیدار هیتلر هم رفتند تا به هیتلر بفهمانند که ما با تو هم‌تباریم و از سیاست‌های نازی ها پیروی می‌کنیم. اما خوش‌بختانه پای نازی‌ها از روسیه فرا تر نرفت و دولت و ایدولوژی شان از بین رفت. اما متاسفانه این ایدولوژی نژادگرایانه دروغین و جعلی آرایی گرایی در افغانستان و کشور های فارسی زبان باقی ماند. در حالی که امروز دیگر ثابت شده است که هم ایده نژاد آریایی و هم داستان مهاجرت بزرگ افسانه‌ی بیش نیست و چنین مهاجرتی بزرگی صورت نگرفته، چنین نژادی وجود نداشته و هیچ سزمینی هم در تاریخ به نام آریانا وجود نداشته است. امروز در تمام دنیا تنها همین چند کشور فارسی زبان به این مزخرفات باور دارند .

با تاسف که ما از تاریخ هیچ درس عبرتی نگرفته ایم و حتی باسواد ها وقلم به دستان ما هم هنوز به نژاد برتر و آریایی بودن و این مزخرفات پوچ ولی سخت خطرناک باور دارند و آن را ترویج می کنند. این در حالی است که در دنیای مدرن امروز نژاد گرایی آن هم ترویج نژاد آریایی جرم پنداشته می‌شود. چون میراث نژادگرایی آریایی برای بشر جز تباهی ، بربادی و نسل کشی چیز دیگری نبوده است. اما در افغانستان هنوز کتاب “نبرد من” از هیتلر خریدار و خواننده فراوان دارد و هنوز هر از گاهی میبینم که در صفحات فیس بوک از هیتلر به عنوان یک رهبر خردمند نقل قول میگذارند . این واقعا شرم‌آور است. نژادگرایی آریایی در تاریخ بشر لکه‌ی ننگی است که باید از آن شرم داشت نه این که به آن افتخار کرد. این که هنوز خطوط هوایی افغانستان “آرایانا” نام دارد و هنوز افغان‌ها در غرب نام رستورانت های خود را آریانا و تخلص‌های خود را آریایی می‌گذارند خیلی شرم آور و خجالت بار است . به باور من این ها همه نا خودآگاه ریشه در همان نژادگرایی نازی ها و ایدولوژی برتری خواهانه هیتلری دارد که بر اساس یک دروغ و تاریخ جعلی ترویج شد و امروز ما به آن چسپیده‌ایم . هنوز هم همین جماعت “آریایی” اعتقاد به برتری نژادی و زبانی دارند . هنوز هم این “آریایی ها ” خود را برتر و دیگر نژاد ها را پست می دانند. هنوز زبان و فرهنگ خود را عالی و دیگر زبان و فرهنگ ها را بی‌ارزش می دانند.

فکر می‌کنم زمان آن رسیده که باید از این ننگ تاریخی ببریم. باید روشنفکران ما در افغانستان به جای ترویج ایده دروغین آریایی و نژادگرایی خطران آن ، باید با نژادگرایی مبارزه کنند و این دروغ را کنار بگذارند . در غیر ان این نژادگرایی و برتری‌خواهی قومی،زبانی و نژادی می‌تواند خیلی خطرناک و فاجعه بار باشد. تاریخ خونبار بشر و حادثه غم انگیز هولوکاست گواه این مدعا است .

یادداشت: عکس توسط اینجانب صاحب این صفحه ضمیمه گردید.

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20683

Posted by on ژانویه 31 2021. Filed under تازه ها, حقوق بشر, علمی, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت