ففتا

ما از کدام نژاد هستیم (قسمت اول)

ما ازکدام نژاد هستیم
بحث اول
بسیار ازما انسانها از سیر تاریخی تکامل تدریجی جامعه بشری از همان قدیم ها یعنی از جهش اولیه تا انسان متکامل امروزی اطلاعات درست و دقیقی را در اختیار نداریم . در فقدان مطالعات عمیق علمی و انتروپولوژیک و ژنیتک از سیر تکامل تدریجی بدون شک اطلاعات ما ناقص و حتی در مواردی غلط است .
ما زمانی میتوانم به بحث های نژادی , نژاد انسانها و کمی متمرکز ؛ نژاد ما در افغانستان را ؛ به بحث بگیریم که ؛ از سیر تکامل تدریجی انسان نما های اولیه اگاهی علمی داشته باشیم واز ان منظر گاه میتوان حکم کرد که ما از کدام نژاد هستیم و کدام نژاد برتر و یا کدام نژاد مقدس است .اما بدون شناخت و تحقیق درین میدان کلان نژادی قضاوت های بر نژاد نه تنها فاقد اعتبار علمی بل حتی نادرست و غیر علمی است .

این موجز به اثر تحقیقات متعدد از لایه ها و متون های مختلف علمای نژاد شناسی برای شما تهیه شده و هنوز هم مستلزم غنی سازی و تحقیقات بیشتر است انهم به دلایل مطرح بودن بحث های نژادی در کل جامعه بشری بویژه در افغانستان کنونی .
برای واکاوی و ریشه یابی نژاد ما ناگذیریم که از متون و روایات های دینی , علمی و فوسیل شناسی عبور کنیم , بدون گذشت ازین میدان بزرگ تحقیقاتی نمی توان به نتیجه گیری لازم برسیم .
در ادیان ابراهیمی ریشه های انسان را چندین گونه تعریف میدارند که مهمترین اش اینست :
انسان از گل سرشته شده ؛ انگاه خداوند روح خود را بر او دمیده و انرا در بهشت رها کرده و بعد از خوردن سیب یا گندم منع شده بوسیله شیطان یکی از ملایک مقرب خدا ؛ خدا ادم را از بهشت بیرون و بزمین فرستاده شده این در حالیست که خدا ادم را در زمین بحیث خلیفه خود مقرر داشته .
متون قران کتاب خدا وند صراحت داده که نژاد ما انسانها از ادم و حوا بوجود امده , دختران و پسران ادم و حوا که در حقیقت خواهران و برادران بوده با هم مجامعت نموده و اولاد های بمیان اورده بدینترتیب نسل بشر اینگونه تکوین ؛ ترویج و نضج و تکامل یافته است . ایت اتیه در قران کلام خداوند , نیز برین گفته صحه میگذارد .
سوره ۱۳ الحجرات
یا ایهاالناس انا خلقنا کم من ذکرو انثی و جعلنا کم شعوبا و قبایل لتعارفواان اکرمکم عندالله اتف اتقاکم ان الله علیم خبیر
برگردان :
ای مردم !ما شما را از یک مرد و زن افریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید .
گرامی ترین شما نزد خداوند با تقوا ترین شما است . خداوند دانا و اگاه است
کما اینکه در دین ابراهیمی امده است که روزی دنیا به اخر رسیده و انگاه اخرت با سور اسرافیل اعلان و همه مردگان از قبور برخاسته روز حساب و کتاب اغاز میگردد که در نتیجه گنه کاران برای ابد در دوزخ و انسان مصلح و نیکو کار انهایکه روی نایت کلپ , قمار خانه و شراب خانه را ندیده اند , برای ابد در بهشت ؛ چکر میزنند .
ایا براستی چنین است ؟!
اخرین نسخه که از متن پیام پاپ رهبر کاتولیک جهان در گردهمایی بزرگ پیروانش در سال پار ۲۰۱۸ در واتیکان مقر پاپ در پاینا گوناز تی وی منتشر شد چنین امده است :
پاپ فرانس اعلام کرد : ادم و هوا و توفان نوح و یا طبقات هفتگانه اسمان که در انجیل و تورات و بسیاری از کتب مقدس ادیان دیگر امده است , داستان بیش نیستند که علم امروزه بشر و تمام دانشمندان بزرگ دنیا با هزاران دلایل صد در صد علمی انها را مردود و دروغ میدانند .
در پی نوشت بدون انکه اعتقادات خود را در متن وارد سازم شما را به مقدمه از کتاب معروف یوال نوح هراری نویسنده معروف یهودی بنام « انسان خردمند » اشنا میسازم که چنین امده است .

برگرفته شده از صفحه آئینه اندیشه ها

در بحث دوم جمعه اینده دنبال کنید

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20697

Posted by on مارس 6 2021. Filed under تازه ها, علمی, مطالب برگزیده. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت