ففتا

عیاری و جوانمردی در اردوی چنگیزخان

عیاری و جوانمردی در اردوی چنگیزخان
داستان کوتاه (جیبا) یاور چنگیزخان
جیبای میرگن (نشانزن) در اردوی مخالف چنگیزخان خدمت میکرد. زمانی جنگ در میان اردوی چنگیزخان و اردوی قبیله مخالف درگرفت، او وظیفه میرگنی (نشانزنی) یعنی “سنایپر” را داشت، قرار بود جیبا درین جنگ خود چنگیز خان را مورد هدف قرار دهد. بنآ با تلاشها ها توانست خود را به محل تیررس چنگیزخان برساند. جیبا با مهارت خاص میرگنی خود قلب چنگیزخان را هدف قرار داده تیر را از کمان رها کرد اما تیر او با تفاوت دو- سه سانتی متر در گلوی چنگیزخان اصابت کرد و باعث زخم جدی گردید.
معالجین چنگیزخان را مداوا کردند و از مرگ نجات دادند.
بالآخره جنگ با پیروزی اردوی چنگیزخان انجامید و تعداد زیادی از جنگجویان جانب مقابل اسیر شدند که جیبا نیز از جمله اسرآ بود. چنگیزخان امر کرد تا جیبا را نزد او بیاورند.
جیبا را در حضور چنگیزخان آوردند و چنگیز خان از او پرسید: آیا تو نمیدانستی که مالک تو یک انسان بی وفا، بدقول، بی اعتبار ناشایست و آدم بدی بود اما تو تا آخرین لحظه از او دفاع کردی؟
جیبا در جواب گفت: آنوقت که من در مالک خود قول وفا دادم من نمیدانستم که او آدم بد هست اما من به آن قول خود میباییست تا آخر وفا میکردم که کردم. حالا که او کشته شد، اگر شما مرا نکشید، من قول وفاداری برای شما میدهم که صادقانه در اردوی شما خدمت کنم!
چنگیزخان در مقابل این جوانمردی وعیاری (جیبا) جوانمردانه او را بخشید و در اردوی خود استخدام کرد.
جیبا از همانروز تا آخرین لحظه حیات چنگیزخان، محافظ شخصی و با اعتماد او بود.
مآخذ: برنامه مفسر تاریخی- سیاسی قزاقستان سیریک مالییف (Серик Мелеев)
ترجمه و تفسیر از زبان روسی توسط همت

Short URL: https://www.turklar.com/?p=20701

Posted by on مارس 6 2021. Filed under تازه ها, نگاه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

© 2021 ففتا. تمام حقوق محفوظ و متعلق به ففتا است. ورود - میزبانی وب آی پی پلنز

مقالات منتشره در سايت ففتا بيانگر نظريات نويسندگان آن است و فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان مسئوليت آنرا ندارد. ازطرف اداره سايت